Connect with Us

Kroaci: Frikë nga incidentet raciste në ndeshjet e futbollit

Sport

Kroaci: Frikë nga incidentet raciste në ndeshjet e futbollit

Publikuar

-

Duke u frikësuar për incidente raciste, Federata e Futbollit e Kroacisë ka kërkuar nga simpatizuesit e kombëtares që të mos udhëtojnë në ndeshjet e ardhshme kualifikuese për Kampionatin Evropian në vitin 2016.

Në një deklaratë të djeshme, kjo federatë tha se nuk do të organizoj udhëtime për simpatizuesit kroatë për ndeshjet në Azerbajxhan, më 3 shtator, në Norvegji (6 shtator) dhe Maltë (13 tetor).

Në deklaratë thuhet se “dënimi i UEFA-s për incidentet aktuale raciste dhe shpjegimi i tyre tregon në mënyrë të qartë se në të ardhmen, çfarëdo ofendimi i ndërlidhur me racizëm, mund të nënkuptoj përjashtim të Kroacisë nga Kampionati Evropian”.

Kroacia është e para në Grupin H kualifikues, me 13 pikë nga 6 lojë, ndërsa një pikë i është marrë për incidentin racist në lojën kundër Italisë në muajin qershor, kur në terren të vet luajti baras 1:1.

Ky dënim u bë për shkak se një kryq i thyer ishte vizatuar në stadiumin në Split, disa ditë para ndeshjes.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Euro 2020: Ja 19 ekipet e kualifikuara, edhe 5 bileta ende në lojë

Publikuar

-

Me përfundimin e ndeshjeve të sotme eliminatore ka shkuar në 19 numri i ekipeve të kualifikuara për në Euro 2020. Dy ekipet e fundit që siguruan sot biletën janë ato të grupit D, Zvicra dhe Danimarka. Në ndeshjet e nesërme të fundit për këto eliminatore do mësohet edhe ekipi i 20-të, nga përballja Uells-Hungari. Bale […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Eliminatore Euro 2020, mbyllen takimet e sotme: 2 ekipe presin biletën për në Europian

Publikuar

-

Janë mbyllur takimet e sotme eliminatore, ku bien në sy fitoret e thella të Italisë dhe Zvicrës. Të kaltrit fituan 9-1 ndaj Armenisë duke i mbyllur këto eliminatore me pikë të plota, 10 ndeshje, 30 pikë. Zvicra nuk pati probleme dhe fitoi me lehtësi 1-6 në Gjibraltar duke siguruar vendin e parë në Grupin D […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Italia është çmendur, shënon 9 gola në ndeshjen e fundit eliminatore

Publikuar

-

Italia ka rilindur nën drejtimin e Roberto Mancinit dhe kurrë më parë nuk ka qenë në këtë formë. Të kaltrit mbyllin eliminatoret në mënyrën më të mirë të mundshme, duke marrë pikët e plota në 10 ndeshje, pra 10 fitore. Në ndeshjen e fundit ndaj Armenisë, që po luhet në Palermo dhe ende nuk ka […]

LEXO TE PLOTE
Të Fundit
Lajme të Rekomanduara:
Vajza e vogël bën shqiponjën, nuk do e besoni çfarë shkuajnë mediat franceze

Shqipëria është duke luajtur ndaj Francës në “Air Albania”, atje ku pjesa e parë është mbyllur me rezultatin 0-2. Ajo që bëri përshtypje në nisjen...

Prej 18 vitesh në botën e sportit, shpërthen gazetari: Nuk më akredituan sahanlëpirësit

Sonte në mbrëmje, në orën 20:45 do të luhet ndeshja mes Shqipërisë dhe Francës. Stadiumi do jetë i tejmbushur, ku përvec tifozëve, do ketë edhe...