Connect with Us

Platini apelon vendimin e pezullimit

Sport

Platini apelon vendimin e pezullimit

Publikuar

-

Michel Platini apeloi në Gjykatën e Arbitrazhit vendimin që e pezullon atë nga detyra si z.President i FIFA-s për 90 ditë, ndërsa hetimet për korrupsion edhe ndaj tij vazhdojnë.

60-vjeçari francez ishte pjesë e tre emrave të pezulluar, së bashku me Presidentin e FIFA-s, Sepp Blatter dhe sekretari e Përgjithshëm Jerome Valcke. Që të tre këta persona dyshohen për korrupsion, akuzë që ata e mohojnë.

Platini, që mban edhe postin e zëvendëspresidentit të FIFA-s, është njëri prej kandidatëve favoritë për të pasuar Sepp Blatter në krye të FIFA-s.

Federata Franceze e Futbollit kërkon ndërhyrjen e Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv për të hequr çdo barrierë të mundshme që mund të dalë përpara në rrugën e Platini drejt kreut të FIFA-s.

Komiteti i Etikës së FIFA-s nisi hetimet pas hetimit penal të nisur nga Prokurori i Përgjithshëm i Zvicrës ndaj Sepp Blatter-it në muajin shtator.

Mes dosjeve voluminoze kundër Sepp Blatter-it është edhe njëra që e akuzon atë për nënshkrimin e një kontrate për të drejtat televizive në dëm të FIFA-s dhe kryerjen e një pagesë të dyshimtë ndaj Michel Platini.

Bëhet fjalë për 2 milionë euro të transferuara në llogaritë e Platini nëntë vjet pasi ky i fundit kishte nisur punën si këshilltar i Blatter-it.

Blatter njoftoi pak pas rizgjedhjes tërheqjen përfundimtare nga posti i kreut të FIFA-s. Kjo tërheqje do të ndodhë në shkurtin e vitit të ardhshëm, kur edhe janë caktuar zgjedhjet e parakohshme. Për të diskutuar këto zgjedhje, më 20 tetor, FIFA do të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: