Connect with Us

IFFHS, De Biasi trajneri i 6 më i mirë në Botë

Sport

IFFHS, De Biasi trajneri i 6 më i mirë në Botë

Publikuar

-

Trajneri i përfaqësues kuqezi është përzgjedhur nga IFFHS, Insituti Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave në Futboll si tekniku i 6-të në Botë në rang kombëtaresh që ka regjistruar rezultatet më të mira gjatë vitit 2015. Një vlerësim i merituar për Gianni De Biasin trajnerin 59-vjeçar, që me Shqipërinë realizoi ëndrrën duke ndihmuar kombëtaren kuqezi të kualifikohej për herë të parë në një event madhor sic është Europiani “Francë 2016″. Falë vendit të dytë që arriti me Shqipërinë në Grupin I eliminator duke lënë pas përfaqësuese të tilla si Danimarka, Serbia dhe Armenia, De Biasi ka grumbulluar 23 pikë në klasfikimin e vitit 2015-të të publikuar nga IFFHS.

Në renditjen e trajnerëve më të mirë të vitit, italiani që prej disa kohësh posedon edhe pasaportën shqiptare lë pas emra të rëndësishëm të trajningut Botëror, si Vicente Del Bosque që ka fituar 1 kampionat Botëror dhe një kampionat Europian me Spanjën apo edhe Gerardo Martinon e Argjentinës. Pas De Biasit pozicionohen edhe suedezi Lars Lagerback, që kualifikoi Islandën në Euro 2016-të dhe uellsiani Chris Coleman që bëri të njëjtën gjë me përfaqësuesen e vendit të tij. Në krye të klasifikimit për vitin 2015-të IFFHS ka vendosur Jorge Sampaolin, trajnerin argjentinas që fitoi Kupën e Amerikës me Kilin ndërsa 5-shja e parë kompletohet me Joachim Low, Roy Hodgson, Marcel Koller dhe Michael O’Neill të Irlandës së Veriut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: