Connect with Us

E zbulon studimi/ Këto janë transferimet e goditura dhe ato të gabuara

Sport

E zbulon studimi/ Këto janë transferimet e goditura dhe ato të gabuara

Publikuar

-

Analiza e parë e CIES (kompania që vëzhgon dhe studion futbollin) është përqendruar te merkato e verës dhe më saktësisht te transferimet më të mira duke parë raportin, çmim-cilësi.

Në vend të parë është Thibaut Courtois, që u transferua nga Chelsea te Real Madrid. Sipas CIES, “Los Blancos” duhet të paguanin 23 milionë euro më shumë, sipas vlerës reale të lojtarit, ndërsa nga ana tjetër studimi thonë se Chelsea pagoi 45 milionë euro më shumë sesa është vlera reale e zëvendësuesit të tij Kepa Arrizabalaga.

Në vendin e dytë të “blerjeve të goditura” është Rodri Hernandez, të cilin Atletico e mori nga Villarreal për 25 milionë euro, ndërsa sipas CIES, vlera e tij është 46.9 milionë euro.

Podiumi i kësaj renditje speciale kompletohet nga Bryan Cristante, të cilin Atalanta e bleu përfundimisht duke paguar 20 milionë euro më pak se duhej.

Po Cristiano Ronaldo? Studimi tregon se Juventus ka fituar 11 milionë euro, sepse pagoi 105 milionë euro për portugezi që vlente 116.

Mes blerjeve më të leverdishme të verës figurojnë edhe Fabinho, Nainggolan, Torreira dhe Zaza.

Siç thamë, në vendin e parë të blerjeve mbi vlerë ishte Kepa Arrizabalaga, ndërsa podiumi kompletohet me Riyad Mahrez, për të cilin, sipas CIES, City ka paguar 28 milionë euro më shumë seç duhej, ndërsa PSG bleu Thilo Keher nga Schalke për 37 milionë euro, vlera e të cilit ishte 17 milionë euro.

Në “kolonën e kuqe” figurojnë edhe Yerry Mina, Alex Meret, Joao Cancelo, Javier Pastore, Abdou Diallo, Jeferson Lerma dhe Danny Ings.

Dhjetë blerjet më të goditura: 1.Courtois (+22 mln euro), 2.Rodri (21), 3.Cristante (19), 4.Fabinho (18), 5.Lenglet (14), 6.Nainggolan (12), 7.Torreira (11), 8.Ronaldo (11), 9.Zaza (10), 10.Lafont (9)

Dhjetë blerjet mbi vlerë: 1.Kepa (-44 mln euro), 2.Mahrez (28), 3.Kehrer (19), 4.Mina (18), 5.Meret (17), 6.Cancelo (17), 7.Pastore (16), 8.Diallo (16), 9.Lerma (15), 10.Ings (14). /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: