Connect with Us

Milionat që marrin nga sponsorët/ Këto janë 10 ekipet me më shumë të ardhura

Sport

Milionat që marrin nga sponsorët/ Këto janë 10 ekipet me më shumë të ardhura

Publikuar

-

Gjërat mund të mos shkojnë mirë për Manchester United në fushën e lojës, por jashtë saj, skuadra angleze vazhdon të gëzojë një sukses absolut komercial. “Djajtë e Kuq” shtë klubi evropian që siguron të ardhurat më të larta nga sponsorizimi, plot 279 milionë euro nga 68 sponsor.

Në raportin e “Football’s Super Spenders” analizohen  të ardhurat e klubeve më të mira në Europë, që vijnë nga sponsor, United qëndron në krye të listës për t’u ndjekur nga Barcelona, me një diferencë prej 18 milion eurosh, e ndërsa e treta Bayern Munich.

Paris Saint-Germain, Juventus dhe Borussia Dortmund qëndrojë në fund të listës, përkatësisht 112, 101 dhe 80 milion euro. Ajo që vihet re është se ekipi gjerman ka më shumë sponsor se të gjitha klubet e tjera, por pavarësisht kësaj siguron më pak të ardhura.

Lista e plotë

Manchester United: 279m euro nga 68 sponsor

Barcelona: 261m euro nga 43 sponsor

Bayern Munich: 180m euro nga 29 sponsor

Real Madrid: 178m euro nga 19 sponsor

Chelsea: 154m euro nga 18 sponsor

Manchester City: 149m euro nga 38 sponsor

Arsenal: 124m euro nga 27 sponsor

Liverpool: 117m euro nga 17 sponsor

Paris Saint-Germain: 112m euro nga 24 sponsor

Juventus: 101m euro nga 39 sponsor

Borussia Dortmund: 80m euro nga 71 sponsor /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Gjykata jep sot vendimin për Klodian Duron

Publikuar

-

Nga

Bëri mjaft bujë ditën e djeshme lajmi për arrestimin e ish-futbollistit Klodian Duro. Ish-mesfushori i kombëtares ishte arrestuar për shkak të përndjekjes ndaj ish-gruas. Pas divorcit, ish-bashkëshortja e Duros kishte një urdhër mbrojtje, urdhër i cili u thye nga Duro para pak ditëve dhe në këtë formë u arrestua. Ndërkohë, ditën e sotme gjykata ka […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Kaos te Barcelona, e pëson keq dhe Rei Manaj

Publikuar

-

Nga

Pas një sërë diskutimesh, duket se Barcelona ia ka dalë të bindë Mesin me shokë për reduktimin e pagesave në këtë kohë kriz për shkak të Koronavirusit, ndërsa pjesën e mbetur do e marrin kur situata të qetësohet. Ndërkohë  nga Spanja raportohet se diçka e tillë do ndodhë për gjithë klubin, duke përfshirë edhe ekipin […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Lazio do me çdo kusht Kumbullën, fut mik Thomas Strakoshën

Publikuar

-

Nga

Të marrësh Marash Kumbullën në merkaton e radhës që do të hapet për tregun europian, nuk është e lehtë, aspak. Emri i këtij futbollisti po qarkullon kudo në kampionatet dhe ekipet më të mira, veçse në “Ligue 1”. Nga Dortmundi te Inter dhe Manchester United me Manchester City, duke lënë jashtë listës dhe pa përmendur […]

LEXO TE PLOTE