Connect with Us

Ky është lojtari më i vjetër në botë/ Legjenda e Barcelonës!

Sport

Ky është lojtari më i vjetër në botë/ Legjenda e Barcelonës!

Publikuar

-

Skuadra e Barcelonës është një nga ekipet më të mëdha në botë, e mbushur me histori dhe me trofe të shumtë. Në 119 vite histori në futboll, fanellën e Barcelonës e kanë mbajtur të veshur më shumë se 2200 lojtarë, por vetëm një emër është shumë i veçantë.

Ai është portieri Lopis (mund të ngatërrohet lehtë me Loris), por në sytë e tifozëve katalanas është i paharrueshëm. Huan Bautista Lopis është 102-vjeç sot dhe është njeriu më i vjetër që ka veshur fanellën e Barcelonës gjatë karrierës së tij si futbollist.

Lopis ka luajtur gjatë sezoneve 1941-’43 me uniformën e katalanasve dhe ndeshjen e fundit për gjigantët spanjollë, e ka luajtur plot 76 vite më parë. Sot, ish-portieri është ftuar në ambientet e stadiumit “Camp Nou”, ku e kanë prezantuar me çdo cep të ambienteve. Për fat të mirë, legjendës së katalanasve nuk i nevojitej një karrocë invalidi dhe insistoi që të lëvizte me këmbët e tij në stadiumin ku u bë i famshëm. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: