Connect with Us

Më mirë fitorja në derbi apo titulli?/ Ja çfarë mendon Gega

Sport

Më mirë fitorja në derbi apo titulli?/ Ja çfarë mendon Gega

Publikuar

-

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega, ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp dhe ka folur natyrisht për derbin e madh kundër Tiranës, sfidë delikate që trajneri i të kuqve mundohet ta trajtojë si një ndeshje normale, si gjithë të tjerat. Gega nuk bën llogari, duke mos pranuar të bëjë analiza afatgjata për titullin kampion.

– Përgatitjet, ku ndryshon një ndeshje derbi nga ndeshjet e tjera?

– Asnjë ndryshim, i njëjti regjim, thjesht punohet në aspekte të ndryshme në varësi të kundërshtarit. Jemi të qetë, nuk kemi probleme fizike dhe e dimë çfarë duhet të bëjmë.

– Derbi, apo titull?

– Dua ta fitoj derbin, pastaj ka edhe 13 javë, duam edhe kampionatin. Dalim në fushë për fitore, pa bërë plane afatgjata. Historikisht Tirana e Partizani kanë qenë në pozicione të ndryshme, por në fushë kanë qenë ndeshje të mëdha, me shumë ekuilibër.

– A i keni filluar llogaritë, për ndeshjen direkte?

– Unë nuk para bëj llogari. Duam vetëm të marrim maksimumin në derbi, pastaj ka kohë për të tjerat. Shpresojmë të ruajmë ecurinë e këtij sezoni, rëndësi ka që rezultati final të jetë në favorin tonë, nuk ka rëndësi kush shënon i pari.

– Presioni, mbi ju apo Tiranën?

– Historia është histori, nuk është se të ndihmon kur vjen puna te pikët. Kemi kaq kohë që fitojmë derbin, është diçka pozitive, por është e shkuara, nuk ka vlerë për të ardhmen. Presioni është normal, në të dy krahët. Rivalët nuk janë larg, renditja mund të ndryshojë shpejt, për mirë apo për keq, rëndësi ka që të jemi në krye dhe të mos bëjmë gabime.

– Barazimi, u kënaq?

– Asgjë nuk është perfekte, planet ndoshta nuk zbatohen si duhet në fushë dhe në futboll gjithçka mund të ndodhë. Ne kemi grupin, besimin dhe potencialin për të kërkuar maksimumin.

– A parashikohen ndryshime për derbin?

– Nuk besoj se do të bëjmë ndryshime të mëdha, në formacion e vendosje. Vetëm një ose dy orë para ndeshjes vendosim përfundimisht për formacionin.

– A është momenti vendimtar i sezonit?

– Rëndësi ka që pas 13 ndeshjesh të jemi ende në krye, nuk ka rëndësi nëse pikët i marrim ndaj Kukësit apo Luftëtarit.

– Atanda, më mirë në mesfushë apo në mbrojtje?

– Është pjesë e rëndësishme e grupit, këtë vit ka luajtur shumë mirë dhe mund të luajë gjithandej. Për fat, tani kemi një skuadër të kompletuar, i përballojmë mirë mungesat.

– Dy ndeshjet e ardhshme pa tifozë…

– Më vjen keq, sepse 3-4 persona nuk mund të dëmtojnë punën tonë dhe pjesën më të madhe të tifozerisë, që u soll në mënyrë perfekte. Klubi ka mbajtur qëndrimin e vet, unë dua fair-play dhe miqësi, shpresoj që të mos përsëriten më skena si ato në ndeshjen ndaj Flamurtarit. E duam çdo ndeshje me tifozë dhe stadiumin plot. Në derbi do i kemi tifozët, më pas do të mundohemi të përballojmë ndeshjet pa tifozë.

– Batuta e Gjicit, si jeni me gjunjët?

– Drejtori e ka dhënë një përgjigje. Presidentët kanë batutat e tyre, nuk ia vlen të kthehemi pas. Unë shoh punën tonë, i shoh edhe ndeshjet e kundërshtarëve. Nuk lumturohem kur kundërshtarët gabojnë, gjithçka rrotullohet rreth ndeshjeve tona, nëse marrim pikët maksimale aty.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: