Connect with Us

Takimi me Ramën dhe rinisja e kampionatit / Flet Armando Duka

Sport

Takimi me Ramën dhe rinisja e kampionatit / Flet Armando Duka

Publikuar

-

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, ishte këtë të hënë i ftuar në studion e emisionit “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja, për të folur në lidhje me problematikat e futbollit shqiptar, disa orë pas takimit që pati me Kryeministrin Edi Rama.

“Mendoj se takimi mund të ishte mbajtur edhe më herët për të gjitha nevojat që ka futbolli. Shkak ishte fenomeni negativ i dhunës që ndodhi në ndeshjen e Kategorisë Superiore, në Kamëz, por arsyet ishin shumë më shumë se kaq për të ndryshuar futbollin, për të pasur një futboll ndryshe”, tha në fillim Duka, i cili shprehu kënaqësinë me pjesëmarrjen e gjerë në këtë nismë, por duke e cilësuar këtë hap vetëm fillimin, apo duke i quajtur ato çfarë u thanë vetëm premtime.

Një ndër kërkesat e kreut të Federatës në tryezë ishte prania e Policisë së Shtetit në fushat e blerta, por ministri i Brendshëm ishte shprehur se diçka e tillë aktualisht është e pamundur, pa u ndryshuar ligji që do të bënte të mundur praninë e forcave të rendit në një ndeshje sportive. Sigurisht, një tjetër kërkesë e ministrit të Brendshëm ishte edhe nevoja e një mbështetjeje financiare për forcat policore. Por, kush do ta paguajë faturën e pranisë së policisë nëpër stadiume?

“Faturën e paguajnë taksapaguesit shqiptarë dhe njerëzit e futbollit janë njerëz si gjithë të tjerët. Policia e ka për detyrë ruajtjen e rendit në çdo lloj aktiviteti, pavarësisht mënyrave sesi. Kjo është detyrë funksionale e saj. Në futboll, jo gjithmonë policia nuk ka qenë e pranishme në stadiume. Në mënyrë selektive, policia ka qenë aty. Por ne po kërkojmë që tani e tutje policia të jetë aty bashkë me Federatën për organizimin e aktiviteteve sportive. Jemi dakord me atë që duhet të ndryshojë për të bërë të mundur kthimin e policisë në stadiume, por aktualisht është e pamundur të kemi një aktivitet normal pa praninë e forcave të rendit”, deklaroi më tej Duka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: