Connect with Us

Champions League pëson ndryshime të mëdha/ Ja si do të jetë formati i ri

Sport

Champions League pëson ndryshime të mëdha/ Ja si do të jetë formati i ri

Publikuar

-

Sa i përket vëmendjes që merr nga tifozët, Liga e Kampionëve është gara më e madhe dhe më e famshme në botën e futbollit.

Prej shumë viteve, kjo garë ka mbajtur të njëjtin format, mirëpo gjërat pritet të ndryshohen në të ardhmen. ECA dëshiron ta rinovojë formatin e kësaj gare, e cila aktualisht ka 8 grupe të ndara me nga 4 klube në fazën e parë.

Megjithatë, klubet evropiane dëshirojnë që të formohen 4 grupe me nga 8 ekipe.

Kjo do të thotë që brenda fazës së grupeve do të zhvilloheshin 14 ndeshje dhe jo 6.

Por, ky nuk është ndryshimi i vetëm. 24 ekipet të cilave kualifikohen nga këto grupet do të kualifikoheshin automatikisht për sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve, ndërsa klubet e tjera do të garonin për tetë vendet e mbetura.

Për më tepër, “The Times raporton se ka shumë gjasa që UEFA t’i dorëzohet kërkesës së klubeve të mëdha të Evropës dhe të lejojë që ndeshjet e Ligës së Kampionëve të zhvillohen në fundjavë. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: