Connect with Us

Shpërthen ylli i Juves/ Ata janë idiotë, larg nga stadiumet!

Sport

Shpërthen ylli i Juves/ Ata janë idiotë, larg nga stadiumet!

Publikuar

-

Emre Can është bashkuar me korin e lojtarëve, që e kundërshtojnë fort racizmin në futboll, i shfaqur ditët e fundit edhe në Itali. Ai i ka etiketuar autorët si idiotë. Aktet raciste nga tifozët janë bërë shqetësues në të gjithë Europën, ndërsa Mali i Zi përballet me një akuzë të tillë nga UEFA, pasi Raheem Sterling dhe disa bashkëlojtarët e tij ishin në shënjestër të tifozëve kundërshtarë, gjatë fitores 5-1, në kualifikuesen e “Euro 2020”, muajin e kaluar.

Një nga shokët e ekipit të Can, i riu Moise Kean, u sulmua për ngjyrën nga tifozët e Cagliarit. Kjo ndodhi në fitoren 2-0 të Serie A, ku ai shënoi një gol në fund. “Raste racizmi në futboll po ndodhin në të gjithë botën, – tha gjermani me “rrënjë” turke për DAZN. – Për mua, kjo është e trishtueshme. Ndiej vërtet keqardhje.

Nuk ka rëndësi si dukeni, prej nga vini, çfarë feje praktikoni, as ngjyra e lëkurës. Ne jemi të gjithë qenie njerëzore. Kushdo që nuk e respekton këtë, është një idiot dhe duhet të qëndrojë larg nga stadiumet e futbollit, edhe nga shoqëria jonë. Është për të ardhur keq që ky problem nuk po mund të zgjidhet, ndaj mendoj se secili prej nesh duhet të marrë pjesë në luftën kundër racizmit”, u shpreh Can. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: