Connect with Us

Mbrojtësi i Kombëtares njësoj si Skënderbeu/ Pret gjyqin në CAS, nëse do të luajë apo jo në Europa League

Sport

Mbrojtësi i Kombëtares njësoj si Skënderbeu/ Pret gjyqin në CAS, nëse do të luajë apo jo në Europa League

Publikuar

-

Po shkëlqen në kampionatin zviceran me gola e asist, ka arritur të ngjitë Sionin deri në vendin e katërt në renditjen e kampionatit, por Ermir Lenjani nuk ka garanci se do të luajë në Ligën e Europës që të garanton ky pozicion gjatë verës. Po ashtu si Skënderbeu, edhe klubi i tij, Sioni, është prej rreth një viti në luftë me UEFA-n dhe në pritje të një përgjigje nga CAS i Lozanës ku ka apeluar një vendim të dhënë nga ndërkombëtarët.

Ndryshe nga Skënderbeu, nuk bëhet fjalë për çështje trukimesh, por për një dënim të dhënë për shkeljen e rregullave të transferimit. Klubi zviceran transferoi në vitin 2014 Ishmael Jartei nga Sosho, por vonoi të bënte pagesën te klubi francez, pasi drejtuesit e Sion mendonin se detajet ishin të paqarta.

Pagesa u krye me vonesë dhe UEFA argumentoi në mars 2018 se Sioni kishte thyer rregullat e kësisoj kishte marrë pjesë në mënyrë të padrejtë në Europa League 2017. Ndaj klubi u gjobit dhe u dënua me mospjesëmarrjen në aktivitetet ndërkombëtare në sezonin e ardhshëm ku do të kualifikohej. Sioni apeloi në KAS dhe pret përgjigje prej një viti dhe vetëm tani i kanë komunikuar që gjyqi në Lozanë do të zhvillohet në fund të majit.

Me pak fjalë, edhe nëse Sioni mban vendin e katërt deri më datë 25 maj, kur luhet java e fundit e kampionatit zviceran, nuk ka garancinë që do të luajë në Ligën e Europës, pa u shprehur CAS pak ditë më vonë. Ashtu si Skënderbeu, i cili aktualisht lufton për Europën në kampionat e Kupë, me shpresën që Lozana të kthejë vendimin e dalë nga zyrat e UEFA-s.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: