Connect with Us

Zyrtare, Superkupa e Spanjës ndryshon format/ Barça i bën nder të madh Realit

Sport

Zyrtare, Superkupa e Spanjës ndryshon format/ Barça i bën nder të madh Realit

Publikuar

-

Duke filluar nga sezoni i ardhshëm Superkupa e Spanjës nuk do të jetë thjeshtë një finale mes fituesit të Copa del Rey dhe fituesit të kampionatit.

Sipas formatit të ri të zyrtarizuar nga Federata e Futbollit të Spanjës (RFEF), do të jenë katër skuadra që do të përballen në një raund gjysmëfinale të përcaktuar me short, më pas për të vijuar me finalen e madhe.

Kush merr pjesë? Dy skuadrat finaliste të Kupës, që në këtë rast është Barcelona dhe Valencia, si dhe dy skuadrat e para të renditjes në La Liga, që në këtë rast është sërish Barcelona dhe Atletico Madrid, duke qenë se Barcelona është e kualifikuar nga finalja e kupës, i hap rrugë vendit të tretë që ndodhet në kampionat, që i takon Real Madridit.

E njohur me emrin “Final Four”, gjysmëfinalja e parë do të zhvillohet me 8 janar të vitit 2020, ndërsa gjysmëfinalja e dytë, një ditë më vonë.

Ndërkohë që finalja do jetë tre ditë më pas, me 12 janar. Do të jetë një mini-kompeticion që do të zhvillohet në harkun e 4 ditëve, para se të fillojë kampionati pas pushimeve të ndërrimit të viteve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: