Connect with Us

Plas skandali në Zvicër/ Ja si u zhdukën miliona franga me emrin e Armando Sadikut

Sport

Plas skandali në Zvicër/ Ja si u zhdukën miliona franga me emrin e Armando Sadikut

Publikuar

-

Në Wil të Zvicrës këto ditë po zhvillohet një gjyq i çuditshëm, i cili sheh si protagonist të “jashtëm” edhe sulmuesin e përfaqësueses shqiptare, Armando Sadiku. Në fakt, bëhet fjalë për një gjyq ndaj një kompanie e cila duke përdorur emrin e tij, ka zhdukur rreth 2,8 milionë franga nga persona të cilit ishin gati të investonin në bursë për të.

Ngjarja është bërë publike nga një shtetas zviceran, i cili ka hedhur në gjyq kompaninë dhe kërkon dëmshpërblim, pasi i kanë marrë 130 mijë franga. Ai ka treguar se kishte shkuar në një firmë konsulence financiare për të depozituar një fond pensioni disa vite më parë dhe ata e kishin këshilluar që të blinte aksione të kompanisë “Santander Estate AG” në vitin 2012. Aksionet e saj kushtonin 7 franga zvicerane secili dhe sipas pronarëve, vlera e tyre do të rritej në mënyrë të garantuar me 1 frangë në vit.

Përfitimet e kompanisë do të ishin të gjitha në botën e futbollit dhe ata kishin treguar dokumente me firmën e futbollistëve që sipas tyre menaxhonin, ku emri më i spikatur ishte Armando Sadiku i cili sapo kishte mbërritur në Zvicër te Lokarno dhe po shënonte me rregullsi mbresëlënëse duke siguruar transferimin te Lugano në vitin 2012.

Personi në fjalë kishte blerë aksione për 130 mijë franga, por në vitin 2014 mori lajmin e keq, pasi kompania në fjalë ishte deklaruar e falimentuar nga autoritetet fiskale, pasi si fillim nuk duhej të kishte qenë kurrë aktive. Ishte thjesht një mashtrim. Sipas informacioneve të publikuara në gjyq, në arkat e kompanisë kishte gjithsej 634 franga zvicerane, ndërsa kundër saj ka ankesa nga persona që kishin blerë aksione për një shifër prej 2,8 milionë frangash.

Kompania dhe pronarët janë zhdukur, por të gjithë kërkojnë dëmet nga firma ndërmjetësuese, e cila duhej të kishte informuar personat që po investonin në një kompani e cila si fillim nuk kishte licencë. Gjithçka kuptohet që ishte një mashtrim i madh financiar, nga i cili janë zhdukur miliona franga, duke gënjyer personat që po mendonin të kursenin para për pensionet e tyre me emrin e Armando Sadikut, me këtë të fundit sigurisht të pandërgjegjshëm për mënyrën se si po përdorej imazhi i tij. /Marrë te vipsport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: