Connect with Us

La Liga shkruan historinë/ Një arbitre femër do të gjykojë Messin dhe yjet e tjerë

Sport

La Liga shkruan historinë/ Një arbitre femër do të gjykojë Messin dhe yjet e tjerë

Publikuar

-

Përpos emrave të mëdhenj dhe spektaklit, La Liga spanjolle do të vij me risi të jashtëzakonshme në sezonin e ri. Divizioni më i lartë i futbollit iberik kërkon që të eksplorojë dhe një prej tyre do të ndodh në sezonin 2019-2020.

Guadalupe Porros Ayuso do të futet në historinë e futbollit spanjoll, pasi do të jetë gjyqtarja e parë femër që do të gjykojë në nivelet e futbollit më të lartë për meshkuj.

“Jam shumë e emocionuar. Pas ëndërruar për të qënë në divizionin e parë dhe pas shumë pune të vështirë e kam arritur. Nuk mund ta besoj!”-ishin fjalët e para të Ayuso.

Arbitrja e Kolegjiumit të Extremeno ka gjykuar që prej moshës 16 vjeçare, duke provuar të gjitha divizionet, nga ai i katërt tek ai i dytë. Duke nisur nga sezoni i ardhshëm, ajo do të jetë edhe në elitën e futbollit spanjoll, ku i duhet të ketë punë me emra si Lionel Messi, Gareth Bale apo dhe Eden Hazard.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

E çuditshme/ Koronavirusi “ndihmon” Borussian e Dortmundit! Ja motivi

Publikuar

-

Nga

Borussia Dortmund, ashtu si shumë skuadra të tjera në Gjermani, është kthyer të stërvitet në fushë. Sigurisht, rregulla strikte: maksimumi dy futbollistë, në distancë, nuk lejohet hyrja në dhomat e zhveshjes. Por, pauza ose ndalesa e detyruar dhe këto stërvitje të personalizuara mund t’i japin mundësi Marco Reus që të kthehet në fushë kur të […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Shefi i arbitrave i drejtohet Edi Ramës: Duhet të keni më respekt për sportistët

Publikuar

-

Nga

Shefi i sektorit të arbitrave në FSHF Sokol Jareci i bëri apel kryeministrit Edi Rama që të ndihmojë klubet e futbollit në Shqipëri, ku njësoj si në të gjithë vendet e tjera të botës, ndërprerja e aktiviteteve sportive prej koronavirusit ka rritur dëmin financiar te klubet. Deklaratës së kreut të qeverisë se klubet e futbollit […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Vangjeli: Çdo gjë do rregullohet, ja si e kaloj ditën

Publikuar

-

Nga

Kristi Vangjeli është një nga titullarët e padiskutueshëm të Tiranës këtë sezon. Në një prononcim të shkurtër për “Panorama Sport”, mbrojtësi i bardhebluve foli për situatën aktuale në shqipëri. Pranon se në këtë moment është shumë e vështirë për të folur për futboll, apo diçka tjetër veç Koronavirusit. “Situata duket tejet e vështirë dhe ne […]

LEXO TE PLOTE