Connect with Us

Kombëtarja në kaos, 8 futbollistë nuk po gjejnë dot skuadër

Kombëtare

Kombëtarja në kaos, 8 futbollistë nuk po gjejnë dot skuadër

Publikuar

-

Shqipëria do të sfidojë Francën më shtatë tetor në transfertë, mirëpo kur është ende kulmi i merkatos së transferimeve, për fat të keq ka një sërë futbollistësh që nuk janë sistemuar ende. Disa prej tyre kanë skuadër dhe janë të shumëkërkuar nga trajnerët, ndërkohë që të tjerë janë jashtë planeve.

Ka gjithashtu edhe futbollistë pa një skuadër dhe të lirë në merkaton e transferimeve. Për të nisur nga mbrojtja drejt sulmit, rezultojnë të paktën tetë lojtarë pretendentë për të qenë në listën e radhës të trajnerit Eduardo Reja, për të mos thënë edhe në planet e tij për formacionin titullar, shkruan “Panorama Sport”.

Elseid Hysaj është nën kontratë me Napolin dhe për të ka shumë interesime që të largohet, por presidenti De Laurentis është një prej atyre që e ka bllokuar largimin, duke kërkuar jo më pak se 25 milionë euro për kartonin e shqiptarit. Dy mbrojtësit kuqezinj, Arlind Ajeti dhe Ivan Balliu, janë futbollistë të lirë në merkato. I pari ende pa një pistë reale transferimi, ndërkohë që i dyti është duke vlerësuar ofertat që ka nga Spanja.

Frederik Veseli së fundmi refuzoi Turqinë, teksa Empoli e ka nxjerrë jashtë planeve dhe kërkon ta largojë. Sokol Cikalleshi, i cili në grumbullimin e fundit të Kombëtares tregoi se ishte në superformë, për momentin po kalon një shqetësim muskulor. Jo vetëm kaq, por sulmuesi është duke vlerësuar ofertat nga elita turke, dhe jo vetëm, duke qenë se nuk ka dëshirë që të pranojë të luajë në Ligën e Dytë, me gjithë kërkesën nga trajneri i skuadrës.

Eros Grezda raportohet sërish me interesime nga Franca, teksa Stiven Xherrard nuk e ka në plane te Rejnxhërs. Kristal Abazaj është një tjetër shqiptar me sytë nga merkato, pasi i ka përfunduar huazimi në Kroaci dhe duket jashtë planeve të Anderlehtit. Armando Sadiku është gjithashtu në kërkim të një destinacioni, teksa trajneri i Levantes nuk e ka në plane.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Video që po bën namin, ja si talenti shqiptar merr zvarrë gjithë lojtarët e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Talentet shqiptare që luajnë me ekipet e moshave në Greqi janë të shumtë, prandaj mbështetja që duhet të vijë nga Shqipëria, shkon përtej kontakteve me zyrtarët tanë. Padyshim që një ngrohtësi duhet t’u vijë edhe nga ana e mediave sportive, për t’u mos ndjerë të harruar nga vendi i tyre.

E si mund të mos shkruajmë për mesfushorin shkodran që luan me të rinjtë e Olimpiakos U-17? Bëhet fjalë për Andrea Ndojin, që shkëlqen në fushë nga të gjitha drejtimet shkruan Shqiperia.ch, Zotëron fizikun e duhur për t’u përballur me kundërshtarin, shpejtësinë e nevojshme për t’iu shkëputur dhe teknikën e duhur për ta lënë…si një piketë!

Në përgatitjet që po zhvillohen për sezonin e ardhshëm, Ndoj ka arritur t’i shënoj edhe Barcelonës U-17. Ndeshja u luajt gjatë ditës së djeshme, ndërsa goli i talentit shqiptar ishte një kryevepër. Duke i marrë lojtarët zvarrë që nga mesfusha, Ndoj arriti të finalizonte edhe me këmbën e kundërt, për të përmbyllur në mënyrën ideale një aksion personal.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Shkëlqeu në Kroaci, Myrto Uzuni pranë kalimit te klubi i njohur spanjoll

Publikuar

-

Nga

Nga Kroacia drejt Spanjës. Mes fushori me tipare sulmuese i Kombëtares pritet që të bëjë hapin e madh në karrierë. “Panorama Sport” mëson ekskluzivisht se Myrto Uzuni është në radarët e skuadrës së Majorkës dhe palët janë pranë arritjes së marrëveshjes për të kompletuar transferimin.

Pas ecurisë fantastike në vendin tonë, ai e shfrytëzoi mjaft mirë edhe trampolinën kroate për të kaluar në një nga kampionatet elitare siç është La Liga. Mesi, Suarez, Grizman, apo Hazard, Ramos e Modriç janë disa nga yjet katalanas dhe madrilenë me të cilët futbollisti i Kombëtares shqiptare do të ketë fatin që të përballet në rast se do të realizohet ky transferim për sezonin e ri.

Myrto Uzuni ishte një nga futbollistët që spikati në vendin tonë. Në stacionin e fundit, Laçi, ai ia doli që të bindë drejtuesit e skuadrës së Lokomotivës së Zagrebit që të vihen në lëvizje. Me anë të ish-trajnerit të kurbinasve, Besnik Prenga, u bë i mundur edhe kalimi i Uzunit në Kroaci. Prenga ishte dhe është aktualisht një prej skautëve të ekipit kroat dhe piketoi Uzunin. Në një sezon me ekipin kroat, u aktivizua në 29 takime të vlefshme për elitën e futbollit kroat duke qenë protagonistnë 15 gola të Lokomotivës së Zagrebit.

Uzuni shënoi shtatë gola dhe asistoi në tetë të tjerë për shokët e tij. Gjithashtu, shqiptari shënoi edhe një gol në Kupën e Kroacisë me skuadrën e tij gjatë sezonit të fundit. Në periudhën e fazës përgatitore me Lokomotivën, ai ishte një nga futbollistët më aktivë ku nuk munguan edhe golat e realizuar prej tij.

Gazeta ka mësuar se për Uzunin ka një interesim të fortë nga ekipi spanjoll, i cili sezonin e fundit e përfundoi në vend të pestë në Ligën e Dytë spanjolle dhe më tej ia doli që të siguronte ngjitjen në fazën “play-off”. Skuadra spanjolle drejtohet nga Visente Moreno.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

U injorua nga kuqezinjtë, talenti braktis Shqipërinë dhe zgjedh Kosovën

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi Valdrin Mustafa ka braktisur Shqipërinë, teksa ka vendosur që në të ardhmen të përfaqësojë Kosovën. Lajmi është bërë publik nga vetë futbollisti nëpërmjet një postimin në “Instagram”.

Mustafa u injorua nga trajneri i Shpresave, Alban Bushi, dhe që prej muajit mars të vitit 2018 nuk u grumbullua në ekipin kombëtar.

Kjo situatë ka detyruar sulmuesin në pronësi të Hanoverit që të marrë vendimin për t’iu bashkuar Kosovës. 21-vjeçari numëron 7 paraqitje me fanellën kuqezi, teksa iu bashkua ekipeve kombëtare që në moshën 18-vjeçare.

“Me shpirt dhe Zemër Shqiptar, me Kosovën do luaj për të gjithë ne jemi një!”, ishte postimi i Mustafës në “Instagram”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: