Connect with Us

E ka IQ 170/ Ylli i Barcelonës është zyrtarisht futbollisti më inteligjent në botë

La Liga

E ka IQ 170/ Ylli i Barcelonës është zyrtarisht futbollisti më inteligjent në botë

Publikuar

-

Shumica e lojtarëve të futbollit në botë vlerësohen duke u bazuar në shëndetin fizik, shpejtësinë, aftësitë etj.

Megjithatë, disa lojtarë të famshëm të futbollit kanë rezultatin më të lartë të inteligjencës dhe renditen në 5% më të mirë të njerëzve më inteligjentë në botë.

Sipas revistës “La Vanguardia”, qendërmbrojtësi i skuadrës së Barcelonës, Gerard Pique, ka një rezultat IQ prej 170, shumë më e lartë se IQ e pjesës tjetër të botës. Vetëm 0,001 % e popullsisë në botë ka këtë koeficient inteligjence.

Me këtë rezultat të IQ, Pique ka kapërcyer Frank Lampard dhe është bërë futbollisti më inteligjent në botë.

Legjenda e Chelseas njihet poashtu si një nga lojtarët më të zgjuar të futbollit me rezultatin e IQ 150. Me këtë rezultat të IQ, ai është në top 0,5% njerëzit që janë më inteligjentë në botë. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Sot do ishte duke luajtur në La Liga, nuk do ta besoni çfarë i ka ndodhur Myrto Uzunit

Publikuar

-

Nga

Myrto Uzuni është duke kaluar një formë të shkëlqyer te skuadra e Lokomotivës së Zagrebit në Kroaci. Talenti beratas gjeti rrugën e rrjetës edhe në sfidën e kësaj jave. Në një lidhje direkte për emisionin “Zona Gol”, talenti i Kombëtares, foli në lidhje me prapaskenat e merkatos së janarit duke u shprehur: “Unë jam tifoz […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Sadiku dhe Bare dhurojnë spektakël te Malaga, bomberi “arkitekt” i triumfit të sotëm

Publikuar

-

Nga

Ndeshja e sotme e Malagas së Armando Sadikut dhe Keidi Bares ka qenë shumë e veçantë. Për herë të parë pas shumë vitesh, klubi nuk është më nën drejtimin e sheikut Al Thani, pasi një gjykatë administrative i ka hequr atij drejtimin për shkak të mospërmbushjes së detyrimeve financiare ndaj klubit që tani ka kaluar […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Tronditet Barcelona/ Humbet titullarin për në Champions, rrezikon El Clasicon

Publikuar

-

Barcelona ka marrë një lajm mjaft të keq ditën e sotme, teksa ka humbur një prej titullarëve të ekipit. Bëhet fjalë për Sergi Roberton, i cili ka pësuar një dëmtim dhe do të mungojë ndaj Napolit në mesjavë në Champions League. Sidoqoftë, ajo që shqetëson më shumë është se Roberto mund të humbasë edhe El […]

LEXO TE PLOTE