Bayerni largoi kampionin e Europës/ Arrin akordin me yllin e katalanasve për 40 milionë euro

BundesLiga

-

Renato Sanchez largohet nga Bayerni për të nisur një aventurë të re te Lille në Francë. 22-vjeçari do të nënshkruajë kontratë 5-vjeçare me nënkampionët e Ligue 1.

Bayerni do të përfitojë 25 milionë euro nga kjo shitje, por bavareztë nuk humbin kohë dhe janë gati të bëjnë goditjen e radhës.

Sipas “L’Equipe”, gjiganti gjerman ka arritur akordin me yllin spanjoll të Espanyolit, Marc Roca. I formuar te ekipi i të rinjve të Espanyol, Roca është një ndër mesfushorët më premtues në Europë dhe vlera e klauzolës është 40 mln euro.

Pas Pavard, Hernandez, Arp, Perisic, Coutinho dhe Cuisance, ylli 22-vjeçar katalanas do te jetë përforcimi i ri i bavarezëve. /CNA.al

Leave a Reply

BundesLiga

Lajm i hidhur për Bayernin/ Humbet yllin e ekipit për disa javë

-

Sikur të mos mjaftonte barazimi 1-1 në sfidën e djeshme kundër Leipzig, Bayerni ka marrë sot një lajm tjetër të keq. David Alaba do të mungojë disa javë për bavarezët.

Austriaku ka marrë një dëmtim në muskuj para ndeshjes me Leipzig, mirëpo pas analizave të bëra u përcaktua se futbollisti vuan nga një lëndim më serioz nga sa pritej dhe do të mungojë në ndeshjet e ardhshme. Akoma nuk dihet koha se kur mund të kthehet saktësisht në fushë.

Ndeshja e radhës e Bayernit është të mërkuën në Champions League kundër serbëve të Crvena Zvezda, Niko Kovac duhet të bëjë një zgjedhje të vështirë për të zëvendësuar mungesën e Alaba, njërit prej senatorëve të ekipit bavarez. /CNA.al

BundesLiga

Po shkëlqen në Bundesligë/ Sulmuesi i njohur: Te Barça më trajtonin keq

-

Në prag të përballjes në Champions League mes Dortmundit dhe Barcelonës, sulmuesi i verdhezinjve, Paco Alcacer, ka folur për kohën kur ishte lojtar i katalanasave dhe për trajtimin jo të mirë që i kanë bërë aty.

“Kam respekt për shumë njerëz atje. Shumë njerëz u sollën mirë me mua, por të tjerët u sollën shumë keq. Tifozët dhe shokët e skuadrës ishin të mirë. Por, sikur në çdo punë, nëse të besohet, ti jep më të mirën, nëse nuk të besohet, ti nuk e jep”, u shpreh Alcacer.

Sulmuesi spanjoll i referohet trajnerit aktual të Barcelonës, Ernesto Valverde, që nuk tregoi besim tek aftësitë e tij dhe thuajse nuk e aktivizonte fare. Me transferimin te Dortmundi, sulmuesi 26-vjeçar ka gjetur formën e tij më të mirë, duke shënuar dhe asistuar për shokët vazhdimisht. /CNA.al

BundesLiga

Bayerni kënaqet me një pikë falë Neuer/ Video: 33-vjeçari bën pritjen më të bukur të vitit

-

Ndeshja kryesore e javës së katërt të Bundesligës, Leipzig-Bayern Munich, përfundon në shifrat 1-1. Miqtë gjetën golin që në minutën e tretë, pas kombinimit Muller-Lewandowski, dihet që polaku nuk të fal para portës.

Miqtë barazuan shifrat në fund të pjesës së parë, me penalltinë e shëndrruar në gol nga Forsberg. Në pjesën e dytë nuk pati ndryshim të rezultatit, protagonist u bë portieri gjerman, Manuel Neuer, i cili priti një gjuajte predhë nga mesfushori Sabitzer, që u ndal me një dorë nga 33-vjeçari duke treguar reflekse të jashtëzkonshme

Zëvendësimet e bëra nga Kovac nuk ndryshuan gjë, vetëm pak minuta në fund për Coutinhon, braziliani zëvendësoi Alcantara-n në minutën e 88′.

Pas këtij barazimi, Leipzigu merr vendin e parë me 10 pikë, Dortmundi i dyti me 9 pikë. Në vend të tretë dhe të katërt me nga 8 pikë renditen Bayern dhe Wolfsburg. /CNA.al