Connect with Us

Fitore me zemër në dorë, Ilir Daja lëshon deklaratën e papritur pas fitores ndaj Flamurtarit

Sport

Fitore me zemër në dorë, Ilir Daja lëshon deklaratën e papritur pas fitores ndaj Flamurtarit

Publikuar

-

Ilir Daja, trajneri i Skënderbeut pas fitores minimale me Flamurtarin ka pohuar se skuadra ka vuajtur shumë për të shkuar te fitorja edhe në saj të organikës së cunguar, apo dhe për faktin se djemtë janë të kontraktuar duke qenë se faza përgatitore është në kulmin e vet: “E kam cituar edhe para ndeshjes se duhet që të ishim pragmatistë. Lojtarët vinin nga dy muaj pushim dhe kemi pasur në dispozicion vetëm dy javë stërvitje. Lojtarët i kanë muskujt e rënduar. Por, besuam deri në fund dhe tentuam ndaj edhe erdhi fitorja”, – tha trajneri Daja.

Merkato

Daja, e thotë hapur se i ka të nevojshme edhe përforcimet: “Ne do të vazhdojmë të jemi aktivë në merkato dhe të them të drejtën na duhen lojtarët me kualitet, sepse duhet që të përballemi me disa ekipe që janë forcuar shumë. Edhe këtë javë do të jemi të vëmendshëm në merkato sepse kampionati është i gjatë dhe ka ndeshje delikate. Janë 36 sfida në kampionat dhe po t’i shtosh edhe Kupën, duke parë dëmtimet dhe kartonët, na duhet që të marrim lojtarë që na vlejnë në pozicionet ku kemi nevojë”.

Skemat

Ndaj Flamurtarit, trajneri Daja bëri edhe disa ndryshime rolesh të detyruara q ëi pranon edhe vetë duke shpjeguar arsyet: “Morëm Dajën dhe e vendosëm në një rol jo natyral, ashtu si edhe Muzakën. Këto lëvizje duhet që t’i bëjmë në një periudhë tjetër të kampionatit. Kishim vetëm dy lojtarë në qendër në ndeshjen e sotme, Pollozhanin dhe Turtullin, sepse Vitian nuk e federuam dot. Rrezikuam, mund të merrnim dëmtim por s’kishim alternativa, ndoshta vetëm Ditën…”.

Sulmi

“Bregu dhe Gripshi kanë potencialin që të shkojnë tek goli, por e thash skuadra do të konsolidohet edhe më shumë sepse kemi vepruar në urgjencë. Jam i bindur që ekipi do të vijë në rritje në vijim sepse po punojmë ende. Por edhe eksperiencat janë deçizive dhe të nevojshme për periudhën aktuale që ne jemi. Po të shohësh stolin, janë lojtarë shumë të rinj dhe duan kohën e vet që të ingranohen me Skënderbeun dhe synimet tona, ndaj edhe i kemi të domosdoshëm lojtarët me eksperiencë”, – tha trajneri Daja në konferencën për shtyp pas ndeshjes me Flamurtarin.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

PSG shkatërron Realin/ Barazim i çmendur mes Atletico Madridit dhe Juves

Publikuar

-

PSG ka fituar 3-0 ndaj Realit në “Parc des Princes” në ndeshjen e parë të grupit A në Champions League. Edhe pse pa treshen kryesore Neymar, Mbappe & Cavani, PSG dominoi takimin nga fillimi në fund.

Protagonisti i kësaj ndeshjeje është padyshim Angel Di Maria. Argjentinasi shënoi dy gola ndaj ish-ekipit të tij dhe nuk ngurroi të festonte si i çmendur.

Me rezultatin 2-0 u mbyll pjesa e parë. Goli i tretë i takimit u shënua në minutat shtesë nga belgu Meunier.

Pas kësaj fitoreje, PSG kryeson grupin, pasi sfida tjetër përfundoi në barazim.

Në supersfidën tjetër të mbrëmjes që u luajt në “Wanda Metropolitano”, Atletico Madrid-Juventus përfundoi në shifrat 2-2.

Në 45 minutat e para pati disa raste, por munguan golat. Ndërsa pjesa e dytë ishte spektakolare. Bardhezinjtë arritën të shënonin dy gola me Cuadrado 48′ dhe Matuidi 65′ dhe u mendua se takimi këtu mori fund.

“Los Colchoneros” nuk u dorëzuan për asnjë çast. Fillimisht ngushtuan rezultatin me golin e Savic 70′ dhe në fund të takimit barazuan shifrat me golin e Herrera.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi pati një rezultat surprizë. Lokomotiv Moska fitoi 1-2 në Leverkusen, duke marrë kështu vendin e parë në grup.

/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sport

Bayerni e nis me këmbë të mbarë, fitore e lehtë ndaj serbëve/ Man. City nuk i diskuton ukrainasit

Publikuar

-

Bayern Munich e ka nisur me fitore sezonin e ri në Champions League. Bavarezët fituan në “Allianz Arena” 3-0 ndaj serbëve të Crvena Zvezda. Goli i parë i takimit u shënua nga Kingsley Coman në minutën e 34′. Ylli francez dërgoi me kokë topin në rrjetë, pas asistit fantastik të Ivan Perisic.

Në minutën e 80′, bavarezët dysfihuan rezultatin falë golit të Lewandowskit. Ky ishte goli i 200 për polakun me fanellën e Bayernit në 249 ndeshje, që në këtë rast iu “fal” nga serbët.

Në minutat shtesë, Thomas Muller shënoi dhe golin e tretë. Bayerni merr vendin e parë në grup, pasi ndeshja tjetër mes Olympiacos dhe Tottenhamit u mbyll në barazim 2-2.

Në grupin C, Man. City fitoi pa proleme 0-3 ndaj Shakhtar Donetsk. Golat për ekipin e Guardiolës u shënuan nga Mahrez 24′, Gundogan 38′ dhe Gabriel Jesus 76′.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Dinamo Zagreb fitoi 4-0 ndaj Atalantës. Ekipi italian debuton me humbje në Champions League. Berat Gjimshiti luajti nga minuta e parë në këtë ndeshje, madje u ndëshkua edhe me karton të verdhë.

/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sport

Juventusi tregon forcën/ Kampioni i botës dysfishon rezultatin ndaj Atletico Madridit

Publikuar

-

Juventusi ka shënaur golin e dytë në “Wanda Metropolitano” ndaj vendasve të Atletico Madridit. Ishte kampioni i botës, Matuidi që dërgoi topin për herë të dytë në rrjetën e Oblak. Mesfushori shënoi me kokë pas një krosimi shumë të bukur nga Alex Sandro.

Goli i parë u shënua në fillim të pjesës së dytë nga Cuadrado. Me këtë rezultat, Juventusi tregon forcën që në ndeshjen e parë të sezonit të ri në Champions League dhe jo më kot konsiderohet si një nga favoritët kryesorë për të fituar këtë trofe. Të fitosh në fushën e Atleticos nuk është aspak e lehtë… /CNA.al

LEXO TE PLOTE