Connect with Us

Dikur ishte i pastrehë, sot luan me Anglinë/ Historia e pabesueshme e 26-vjeçarit

Premier Liga

Dikur ishte i pastrehë, sot luan me Anglinë/ Historia e pabesueshme e 26-vjeçarit

Publikuar

-

Edhe futbolli ka përrallat e tij. Ajo që po tregojmë është e Tyrone Mings, sot 26 vjeç, mbrojtës i Aston Villas, që mori ftesën e parë nga përfaqësuesja e “Tre Luanëve”, kur deri pak kohë më parë, ishte pa çati mbi kokë.

Mings, i promovuar me Aston Villan në Premier League, ka lindur në Bath, Somerset, më 13 mars 1993. Jeton me nënën e tij, Dawn, dhe tri motrat. Kur ishte 8 vjeç, jeta e tij mori një kthesë të papritur. E ëma u nda nga partneri dhe ishte e detyruar që bashkë me fëmijët të jetonte në një banesë, nëse mund të quhej e tillë, pa çati: një dhomë e vetme me dy shtretër marinarësh dhe një divan.

“Nuk kishim vend për t’u rrotulluar, por s’kishim zgjidhje tjetër. Kujtoj gjithçka, ishte e tmerrshme. Shkonim në tualet dhe bënim dush të gjithë bashkë. Qëndruam gjatë aty nga 6 muaj deri 1 vit. Unë isha në fillore, një përvojë aspak e këndshme,” – tregon Mings.

Futboll dhe punë: Fare i vogël Mings nis të merret me futboll. Regjistrohet në akademinë e Southamptonit, por ishte ngordhalaq dhe në moshën 15-vjeçare nuk e pranuan më në skuadër. Por Tyrone nuk heq dorë, bën disa prova te Cardiff City, Swindon Town, Portsmouth e Bristol Rovers: e refuzuan sërish. Pasi fitoi një bursë studimi për futboll dhe pasi kaloi orë të tëra në palestër, iu bashkua Yate Town e më pas Chippenham Town, në Southern League. Luan, ndihet mirë, por paratë nuk i mjaftojnë. Paguhet vetëm 45 paundë në javë dhe detyrohet të punojë në një “pub”. Sot është në përfaqësuese, ndërsa 7 vite më parë mbushte gotat e birrës. Në një moment të caktuar, punon edhe si nëpunës në një zyrë konsulence për pasuritë e paluajtshme: “Nuk e mohoj se në ndonjë moment pata dyshime për të ardhmen time si futbollist.”

Mrekullia: Për ta shpëtuar, sikurse ndodh në përralla, erdhi ish-mbrojtësi Russell Osman. E sheh duke luajtur dhe ia rekomandon Ipswich Town. Një orë në ndeshjen e kontrollit dhe vjen kontrata e parë për Tyrone. Gjërat shkuan mirë dhe në vitin 2015 kalon te Bournemouthi në Premier League për 8 milionë paundë. Por ende nuk jemi në fundin e lumtur të përrallës. Në ndeshjen debutuese në Premier League, kundër Leicesterit, këput ligamentet e gjurit e detyrohet të qëndrojë jashtë për 1 vit: “Kur më treguan shkallën e dëmtimit, u çmenda fare. Doja të hiqja dorë nga gjithçka, u mbylla në vetvete dhe nuk doja të flisja me njeri.” Megjithatë, e gjeti forcën për të reaguar.

Ftesa nga “Tre Luanët”: Ajo që vjen më pas është historia që dinë të gjithë. Më 31 janar 2019 kaloi në formë huazimi për 6 muaj tek Aston Villa, shënon golin e tij të parë për Villans më 8 shkurt, në barazimin ndaj Sheffield United. Vjen ngjitja në Premier dhe blerja përfundimtare e kartonit të tij nga Aston Villa për thuajse 30 milionë euro. Dhe, së fundmi, ftesa e papritur nga Gareth Southgate për ndeshjet me Bullgarinë dhe Kosovën për Euro 2020. Tani pritet debutimi në përfaqësuese, por sigurisht që kjo përrallë mbyllet me: “jetuan të gjithë të lumtur”. Ai dhe nëna e tij Dawn, tashmë i kanë shlyer të gjitha borxhet.

*Marrë te Supersport.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

Habit ish-aktorja e filmave porno/ Jam tifoze e të gjitha ekipeve, përveç këtij

Publikuar

-

Ish-aktorja e filmave porno, Mia Khalifa, ka filluar të tregojë një anë të panjohur të sajën, që është tifoze e madhe e futbollit.

Madje, Mia ka ndjekur ndeshjen e fundit në Premier League mes Watford dhe Arsenalit, ku shfaqi haptas antipatinë e saj ndaj “Topçinjve”.

“Jam tifoze e të gjitha ekipeve që luajnë kundër Arsenalit”, shkruajti ajo në Twitter. Nuk e dimë pse Mia ka krijuar këtë inat të madh për Arsenalin, por kohët e fundit poston shumë rreth futbollit dhe ndeshjeve të ndryshme, duke befasuar jo pak ndjekësit e saj. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Guardiola bëri të pamundurën për ta transferuar/ Blerja e bujshme aktivizohet vetëm për 60 sekonda

Publikuar

-

Edhe pse skuadra e Manchester City vuan për mbrojtës trajneri Pep Guardiola nuk e aktivizon portugezin Joao Cancelo (luan në krahun e djathtë), që erdhi këtë verë nga Juventusi.

Trajneri spanjoll e kërkonte me ngulm 25-vjeçarin, që këtë sezon ka qëndruar vetëm në stol. Në 5 javë të luajtura në Premier League, lojtari është aktivizuar vetëm 1 minutë.

Guardiola e ka hedhur në fushë në kohën shtesë ndaj Bournemouth. Duket sikur trajneri spanjoll nuk është ende i bindur nga aftësia e Cancelo, që pret të veshë një fanellë titullari.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

E bujshme/ Klopp mund të largohet nga Liverpooli… për shkak të motit

Publikuar

-

Kontrata e Jurgen Klopp me Liverpoolin mbaron në vitin 2022, por klubi i kuq ka nisur që tani negocitata për rinovimin me trajnerin gjerman. Por, nuk përjashtohet mundësia që Klopp të largohet nga Liverpooli, ndoshta që në fund të këtij sezoni dhe jo për arsye sportive.

Sipas agjentit të Jurgen Klopp, Marc Kosicke, ai mund të largohet nga “The Reds” për shkak të motit të keq.

“Kemi ende kohë për të menduar. Duhet të shohim nëse ndryshimi i klimës do të sjellë mot më të mirë në Angli. Ulla (gruaja e Kloppit) dhe Jurgen zgjohen në mëngjes dhe është errët. Kur takohen përsëri në mbrëmje është poashtu errët” ka deklaruar Kosicke.

Dihet që Anglia “vuan” nga mungesa e diellit dhe ka reshje të shumta, dhe për një gjerman ky është problem vërtet shqetësues. Klopp ka gati 4 vjet që ka marrë drejtimin e Liverpoolit, por mesa duket akoma nuk është ambjentuar me motin. /CNA.al

LEXO TE PLOTE