Connect with Us

FIFA publikon listën zyrtare/ Ja kandidatët për formacionin më të mirë të vitit

BundesLiga

FIFA publikon listën zyrtare/ Ja kandidatët për formacionin më të mirë të vitit

Publikuar

-

FIFA ka publikuar listën me lojtarët e nominuar për të qenë pjesë e formacionit më të mirë në botë.

55 lojtarë nga kampionatet kryesore të Evropës, konkurrojnë mes tyre për një vend në ‘FIFAPro World XI’.

Për herë të parë që nga viti 2009, klubet angleze kalojnë ato spanjolle duke pasur më shumë kandidatë në listën me 55 lojtarë.

Më 23 shtator në Milano do të zbulohen 11 lojtarët më të votuar dhe që do të jenë pjesë e formacionit më të mirë të vitit.

Ja lista e plotë:

5 Portierë:

Alisson Becker (Brazil, Liverpool FC)
David De Gea (Spanjë, Manchester United)
Ederson Moraes (Brazil, Manchester City)
Jan Oblak (Slloveni, Atletico Madrid)
Marc-Andre ter Stegen (Gjermani, FC Barcelona)

20 mbrojtës:

Jordi Alba (Spanjë, FC Barcelona)
Trent Alexander-Arnold (Angli, Liverpool FC)
Daniel Alves (Brazil, Paris Saint-Germain/Sao Paulo)
Joao Cancelo (Portugali, Juventus/Manchester City)
Daniel Carvajal (Spanjë, Real Madrid)
Giorgio Chiellini (Itali, Juventus)
Virgil van Dijk (Holandë, Liverpool FC)
Diego Godin (Uruguai, Atletico/Inter)
Joshua Kimmich (Gjermani, Bayern Munich)
Kalidou Koulibaly (Senegal, SSC Napoli)
Aymeric Laporte (Francw, Manchester City)
Matthijs de Ligt (Holandw, Ajax/ Juventus)
Gerard Pique (Spanjë, FC Barcelona)
Sergio Ramos (Spanjë, Real Madrid)
Andrew Robertson (Skoci, Liverpool FC)
Alex Sandro (Brazil, Juventus)
Thiago Silva (Brazil, Paris Saint-Germain)
Raphael Varane (Francë, Real Madrid)
Marcelo Vieira (Brazil, Real Madrid)
Kyle Walker (Angli, Manchester City)

15 Mesfushorë:

Sergio Busquets (Spanjë, FC Barcelona)
Casemiro (Brazil, Real Madrid)
Kevin De Bruyne (Belgjikë, Manchester City)
Christian Eriksen (Danimarkë, Tottenham Hotspur)
Frenkie de Jong (Holandë, Ajax/FC Barcelona)
Eden Hazard (Belgjikë, Chelsea/Real Madrid)
N’Golo Kante (Francë, Chelsea)
Toni Kroos (Germany, Real Madrid)
Arthur Melo (Brazil, FC Barcelona)
Luka Modric (Kroacia, Real Madrid)
Paul Pogba (Francë, Manchester United)
Ivan Rakitic (Kroacia, FC Barcelona)
Bernardo Silva (Portugali, Manchester City)
Dusan Tadic (Serbi, Ajax)
Arturo Vidal (Kili, FC Barcelona)

15 sulmuesë:

Sergio Aguero (Argjentina, Manchester City)
Karim Benzema (Francë, Real Madrid)
Roberto Firmino (Brazil, Liverpool FC)
Antoine Griezmann (Francë, Atletico/FC Barcelona)
Harry Kane (Angli, Tottenham Hotspur)
Robert Lewandowski (Poloni, Bayern Munich)
Sadio Mane (Senegal, Liverpool FC)
Kylian Mbappe (Francë, Paris Saint-Germain)
Lionel Messi (Argjentina, FC Barcelona)
Neymar Junior (Brazil, Paris Saint-Germain)
Cristiano Ronaldo (Portugali, Juventus)
Mohammed Salah (Egjipt, Liverpool FC)
Heung-Min Son (Koreja-Jugut, Tottenham Hotspur)
Raheem Sterling (Angli, Manchester City)
Luis Suarez (Uruguai, FC Barcelona)

/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

Barcelona me fat/ Penalltia e pritur nga Ter Stegen duhej përsëritur, ja pse

Publikuar

-

Barcelona mund ta quajë veten me fat pasi doli me një pikë nga përballja me Dortmundin, sepse mund të kishte dalë edhe pa pikë fare. Në minutën e 57′, Marco Reus kishte mundësinë e artë për të kaluar në avantazh Dortmundin, por penalltia e tij u prit nga Ter Stegen.

Megjithatë, penalltia duhej të përsëritej sepse Ter Stegen del me të dyja këmbët jashtë vijës së tij, ndërkohë që me rregullat e reja të këtij sezoni, njëra këmbë duhet të jetë në vijë.

Edhe pse ky detaj mund t’i ketë shpëtuar arbitrit, duhej të ishte sinjalizuar nga VAR-i, që penalltia duhej përsëritur. Kritikat në rrjetet sociale dhe jo vetëm, kanë qenë të shumta në këtë rast. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Dortmundi dhe Barça ndahen në paqe, falë Ter Stegen/ Ja rezultatet e plota të ndeshjeve të sotme

Publikuar

-

Supersfida e mbrëmjes mes Dortmundit dhe Barcelonës mbyllet në paqe, 0-0. Një ndeshje e bukur, e dominuar totalisht nga vendasit, por heroi i Barcelonës është Marc-Andre ter Stegen.

Portieri gjerman jo vetëm që priti penalltinë e Reus në minutën e 57′, por gjatë gjithë ndeshjes ka qenë protagonist duke ndalur në mënyrë fantastike të gjitha përpjekjet e vendasve për të gjetur golin e avantazhit.

Ashtu siç dhe pritej, Messi e nisi nga stoli këtë ndeshje, u aktivizua në minutën e 60′, por nuk solli ndryshim në lojën e katalanasve. Edhe ndeshja tjetër në këtë grup që u luajt më parë u ndal në barazim, Inter-Slavia Prague 1-1.

Rezultatet e plota të të gjitha ndeshjeve të sotme të Champions League janë si më poshtë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Lajm i hidhur për Bayernin/ Humbet yllin e ekipit për disa javë

Publikuar

-

Sikur të mos mjaftonte barazimi 1-1 në sfidën e djeshme kundër Leipzig, Bayerni ka marrë sot një lajm tjetër të keq. David Alaba do të mungojë disa javë për bavarezët.

Austriaku ka marrë një dëmtim në muskuj para ndeshjes me Leipzig, mirëpo pas analizave të bëra u përcaktua se futbollisti vuan nga një lëndim më serioz nga sa pritej dhe do të mungojë në ndeshjet e ardhshme. Akoma nuk dihet koha se kur mund të kthehet saktësisht në fushë.

Ndeshja e radhës e Bayernit është të mërkuën në Champions League kundër serbëve të Crvena Zvezda, Niko Kovac duhet të bëjë një zgjedhje të vështirë për të zëvendësuar mungesën e Alaba, njërit prej senatorëve të ekipit bavarez. /CNA.al

LEXO TE PLOTE