Connect with Us

E bujshme/ Gjimshiti përkrah Ronaldos në listën e lojtarëve që vrapojnë më shpejt në Serinë A

Seria A

E bujshme/ Gjimshiti përkrah Ronaldos në listën e lojtarëve që vrapojnë më shpejt në Serinë A

Publikuar

-

Njeriu i erës” është nofka që përfaqëson vetëm një person të vetëm, i njohur në të gjithë botën dhe emri i tij, Usain Bolt, do të jetë i pavdekshëm. Sprinteri xhamajkan, i cili vendosi të tërhiqet nga fushat e tartanit, vendosi rekordin global të 100 metrave në Botërorin e vitit 2009, me kohën: 9 sekonda e 58 të qindtat, duke kapur një shpejtësi maksimale prej 44.72 kilometrash në orë, ndërsa mesatarja e vrapimit të tij ishte prej 37.58 kilometrash në orë.

Gjithsesi, në vitin 2019, ndonëse ka ende legjenda të gjalla të sportit që vazhdojnë të jenë protagonistë në “specialitetet e tyre”, si për shembull Roxher Federer (38 vjeç) dhe Serena Uilliams (37 vjeç) në tenis; apo LeBron Xhejms (34 vjeç) në basketboll; apo akoma më shumë Mani Pakuaio (40 vjeç) në boks, ka një detaj që ndoshta për pak kaloi pa u vënë re, por jo për të përditshmen italiane, “Gazzetta dello Sport”.

“Njeriu i vërtetë i erës”, Usain Bolt, vërtet mund të jetë tërhequr, por ndërkohë ai që po mrekullon me shpejtësinë e tij është një 34-vjeçar, i quajtur Kristiano Ronaldo. Po, pikërisht kështu, sepse për portugezin e Juventusit, edhe pse vitet vazhdojnë të ecin, ai konfirmohet në ritme fizike të frikshme, edhe pse si profesion ka që të shënojë gola. CR7, i cili siç dihet është një maniak për të kuruar dhe mirëmbajtur fizikun e tij, ka regjistruar një shpejtësi të frikshme në ndeshjen ndaj Napolit.

Në aksionin e golit të parë, të shënuar nga Danilo, Duglas Kosta vrapoi me top në këmbë për gati 70 metra përpara se të pasonte për bashkatdhetarin e tij, por aksionin e ndoqi edhe Ronaldo, i cili me shpresën se topi mund të pasohej në këmbët e tij vrapoi me një shpejtësi prej 34.62 kilometrash në orë.

E pabesueshme, por e vërtetë, por “jashtëtokësori” me pasaportë portugeze, edhe pse 34- vjeçar konfirmohet më i shpejtë se Duglas Kosta, apo edhe se kushdo futbollist tjetër i fundjavës së lënë pas në Serinë A, apo edhe në ligat e të gjithë Europës (mbrojtësi shqiptar, Berat Gjimshiti i Atalantës është i katërti në renditjen me shpejtësi me 34.26 km/h), shkruan “Panorama Sport”.

I vetmi që e ka mposhtur ka qenë Kostas Manolas, mbrojtësi grek i Napolit, i cili në javën e parë vrapoi në fushë me 35.41 kilometra në orë. Shkurt, Kristiano Ronaldo nuk rresht së mahnituri teksa e sheh në fushën e lojës, por i vetmi që nuk habitet për këtë fizik prej përbindëshi është ndoshta vetë ai. “Plakushi” i Juventusit është gati të vrapojë sërish, sepse siç vetë ai e ka konfirmuar, ka ende objektiva për të arritur në kar “ rierë, por ndoshta ai më i afërti është çmimi “The Best” i FIFAs, i cili është në program më 23 shtator, në teatrin “La Scala” të Milanos.

Edhe në këtë garë për çmimin individual ai do të ketë si rivalë Lionel Mesin dhe Virxhil Van Dajkun, ashtu sikurse në çmimet UEFA për “Futbollistin e Vitit”, por në këtë rast, CR7 shpreson edhe më shumë që të jetë ai fituesi, duke marrë parasysh se në këtë votim pritet që të vlejë shumë më tepër kriteri i suksesit në Ligën e Kombeve me Portugalinë, trofeu i dytë në rang kombëtareje për 34-vjeçarin.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Më i bukur seksi me Georgina-n apo goli me roveshiatë kundër Juventusit?/ Ronaldo nuk ka dilema, zgjedh…

Publikuar

-

Në një intervistë të fundit për gazetarin Piers Morgan, Cristiano Ronaldo ka folur gjatë për karrierën e tij, për babain që nuk jeton më, sukseset e arritura, rivaliteti me Messin, por nuk ka ngurruar t’u përgjigjet edhe pyetjeve të tjera disi më “thumbuese”.

Morgan e pyeti portugezin, nëse goli me roveshiatë që shënoi kundër Juventusit kur luante me Realin ishte më mirë se eksperiencat në shtrat me Georgina-n?! Ronaldo nuk pati fare dyshime dhe zgjodhi të dashurën e tij.

“Mënyra se si e realizova, ndaj Buffon, në një ndeshje në Champions League, e bëjnë atë një gol të bukur. E kam provuar të shënoj një gol të ngjashëm për shumë, shumë vite. Kam shënuar, por nuk e kisha bërë këtë. Më në fund realizova me roveshatë dhe bëra realitet fiksimin tim të vjetër, por ai gol nuk është më i mirë në krahasim me eksperiencat në shtrat me Georgina-n time”, u shpreh Ronaldo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Champions League/ Napoli ul me këmbë në tokë kampionët në fuqi

Publikuar

-

Napoli e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin e ri në Champions League, pas fitores 2-0 në shtëpi ndaj Liverpoolit.

Ekipi i Ancelottit edhe pse kishte përballë kampionët në fuqi të Europës e dominojë ndeshjen nga fillimi në fund. Dy golat e takimit u shënuan në minutat e fundit.

Fillimisht në minutën e 81′, Dries Mertens dërgoi topin në rrjetë nga penalltia, që u fitua nga Jose Callejon.

Në minutat shtesë, Napoli shënoi edhe golin e dytë me transferimin e kësaj vere, Fernando Llorente, që përfitoi nga një gabim i Van Dijk.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Salzburgu fitoi bindshëm 6-2 ndaj Genk, duke mbajtur vendin e parë me golavarazh më të mirë se Napoli. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Seria A

Interi nuk fitoi dot ndaj ekipit më të lehtë në grup/ 50 mijë tifozë zikaltër reagojnë ashpër

Publikuar

-

Interi nuk shkoi më shumë se një barazim në shifrat 1-1 ndaj Slavia Prague. Djemtë e Conte-s i shpëtuan turpit falë golit të Nicolo Barella në minutat shtesë.

Ky rezultat nuk është pritur aspak mirë nga tifozët vendas, ku rreth 50 mijë zikaltër kanë vërshëllyer futbollistët e Interit ku po dilnin nga fusha, në shenjë pakënaqësie për rezultatin por edhe lojën shumë të dobët.

Me këtë barazim, Interi rrezikon shumë për kualifikimin në fazën tjetër, duke ditur se ka në grup Barcelonën dhe Dortmundin dhe përballja e sotme ndaj çekëve ishte më e lehta për zikaltrit, të paktën në letër. /CNA.al

LEXO TE PLOTE