Connect with Us

Formula 1/ Ferrarri fiton në shtëpinë e tij pas 9 vitesh

Sport

Formula 1/ Ferrarri fiton në shtëpinë e tij pas 9 vitesh

Publikuar

-

Charles Leclerc ka triumfuar në pistën legjendare të Monzas në Çmimin e Madh të Italisë. Piloti 21 vjeçar i “kokëkuqes”, në 90-vjetorin e themelimit të Ferrarit me shumë vështirësi arriti të përfundojë garën ashtu si e nisi, në vendin e parë.

Në vendin e dytë u rendit piloti i Mercedes, Valteri Botas, i cili shfrytëzoi një gabim të shokut të tij të skuadrës, Lewis Hamilton. Ky i fundit mbylli podiumin, duke u renditur i treti. Kjo është fitorja e dytë e Leclerc, pilotit monegask, në dy garat e fundit dhe gjithashtu edhe triumfi i dytë i Ferrarit këtë sezon.

Duhet thënë se fitorja e sotme në pistën e Monzës, që konsiderohet si shtëpia e Ferrarit, vjen pas plot 9 vitesh, falë 22-vjeçarit Leclerc. Ndërsa për pilotin tjetër të “kokëkuqes” Sebastian Vettel, ishte një garë për t’u harruar. E nisi nga vendi i 4-t, por i përfundoi i 13-ti. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Muça jep zgjidhjen: Ja çfarë duhet të ndodhë me kampionatin në këto momente

Publikuar

-

Nga

Do të ishte titulli i parë për ekipin e Beratit në elitën e futbollit shqiptar, por në fakt u fitua nga Tirana e cila festoi të 19-tin. Nëse për beratasit, ndeshja shtesë është e kontestuar dhe sipas tyre u manipulua rregullorja, për kampin bardheblu të asaj kohe, kjo është e papranueshme. Shkëlqim Muça, ish-trajneri i […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Në djall koronavirusi, Napoli dhe Juventusi nisin garën për Vedat Muriqin

Publikuar

-

Nga

Klubi i Fenerbahçes nuk ka vendosur nëse do të shesë apo jo Vedat Muriqin në verë. Por nëse do të nxjerrë në shitje sulmuesin e Kosovës, është e sigurt se për të nuk do të mungojnë ofertat. Sipas mediave në Turqi, disa nga klubet më të njohura në botë janë tashmë në garë për futbollistin […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Duka i thur elozhe Ramës: Gjesti më i bukur, ndihem krenar

Publikuar

-

Nga

Gjesti më i bukur i këtyre ditëve dhe që ka bërë xhiron e rrjetit në Shqipëri dhe në Itali, ishte padyshim dërgimi i 30 mjekëve nga ana jonë. Ashtu siç do të shprehej edhe vetë Rama, kjo ishte një simbolikë e qartë se pavarësisht se jemi një vend i vogël dhe i varfër, nuk harrojmë […]

LEXO TE PLOTE