Connect with Us

Rudi Vatës i djeg xhani për kombëtaren, por i biri luan te Skocia

Kombëtare

Rudi Vatës i djeg xhani për kombëtaren, por i biri luan te Skocia

Publikuar

-

Në momentin e vështirë që po përjeton Kombëtarja e Shqipërisë, sikur të mos mjaftonin sulmet nga të gjitha anët, braktisja nga njerëzit të famshëm dhe të njohur në vend, lojtarët kuqezinjë duhet t’i bëjnë ballë edhe konflikteve me figurat e shquara të kësaj Kombëtare.

Pas humbjes së marrë në rezultatin 4-1 ndaj kampionëve të botës, Francës, janë hedhur edhe disa sygjerime për “varjen e këpucëve në gozhdë” mbi lojtarë të ndryshëm. Sigurisht që e thënë në një moment gjaknxehtësie, e gjitha kjo edhe mund të kuptohet.

Por sidomos në rastin e Mërgim Mavrajt dhe legjendës së Shqipërisë, Rudi Vatës, që kërkon me patjetër largimin e kapitenit nga ana e kuqezinjëve. Ndoshta edhe ajo arritje në Europianin e Francës e ka ngritur së tepërmi stekën për të kërkuar kualifikime të njëpasnjëshme në arenat europiane.

Për ta analizuar më hollësisht duhet të theksojmë faktin se pikërisht me Mërgim Mavrajn si një shtyllë kryesore në mbrojtje, së bashku me Lorik Canën, arritëm të përjetonim para pak kohësh arritjen për herë të parë në histori ku shkuam në Europianin e Francës.

Kjo nuk është pak dhe sigurisht që këta lojtarë që dikur ishin heronjtë e një Shqipërie të gjithë, kërkojnë më shumë mbështetje kur janë në vështirësi. Pasi kur janë në momentet e mira, kanë dashurinë e të gjithëve.

Rudi Vata flet edhe për një ndërrim brezash që duhet të ndodhë te Shqipëria. Por pyetja e madhe që mund të thuhet: “A do të jetë edhe Roko Vata pjesë e këtij ndryshimi të brezave për ta nisur që nga moshat?”.

Djali i Rudi Vatës luan me Celtic dhe shihet si një nga talentet më të mira që kanë gjigandët skocez, madje në shumë raste duke qenë imazhi kryesor i klubit dhe duke pozuar me lojtarët e ekipit të parë. Por ende nuk dihet saktësisht, nëse ky lojtar që është ende i vogël, në moshën 13-vjeçare por që shihet me një të ardhme të ndritur, do të përfaqësoj Skocinë apo Shqipërinë. Gjithçka ka qenë ndryshe në rastet e legjendave si Foto Strakosha dhe Igli Tare, që e kanë bërë të qartë se djemtë e tyre do të përfaqësonin vetëm Shqipërinë.

Thomas Strakosha është pjesë e Kombëtares, ndërsa edhe Etienne Tare që është vetëm në moshën 15-vjeçare ka pohuar pak kohë më parë se nuk ka asnjë dyshim të vetëm, për të përfaqësuar fanellën e Kombëtares së Shqipërisë. /Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Shok skuadre me Hykën, Sabjen Lilaj shënon gol në Izrael

Publikuar

-

Nga

Mesfushori i Kombëtares, Sabjen Lilaj, ka gjetur rrugën e rrjetën në kampionatin izraelit me fanellën e Nes Tziona, në triumfin 3-0 që skuadra e tij arriti ditën e sotme. Si Lilaj ashtu dhe mesfushorit tjetër shqiptar, Jahmir Hyka, u aktivizuan titullarë në përballjen e sotme, duke bërë një paraqitje dinjitoze. Sulmuesi Stain realizoi dopietë për […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtarja e femrave dhuron spektakël në “Air Albania”, i shënon 5 gola Malit të Zi

Publikuar

-

Nga

Shqipëria e femrave U-16 ka bërë një ndeshje shumë të mirë dhe ka mundur me rezultatin 5-2 Malin e Zi, në ndeshjen kualifikuese të vlefshme për UEFA Development Tournamet. Ekipi i drejtuar nga Agustin Kola, dhuroi spektakël në stadiumin “Air Albania”, duke kënaqur të pranishmit që ishin aty për të ndjekur këtë ndeshje. Golat në […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Te Rangersi impresionohen nga Kamberi, është talent i shkëlqyer

Publikuar

-

Nga

Florian Kamberi është një tjetër emër për t’u mbajtur shënim dhe nga ku pritet shumë sa i përket të ardhmes në Kombëtaren e Shqipërisë. Në ndeshjet e marsit do të ftohet sërish nga Reja, për të debutuar me fanellën kuqezi dhe këtë herë nuk e ndal asnjë pengesë. Nga ana tjetër, po vazhdon aventura te […]

LEXO TE PLOTE