Connect with Us

Cristiano Ronaldo i dyti/ Ja futbollisti që ka shënuar më shumë gola në ndeshjet kombëtare

Sport

Cristiano Ronaldo i dyti/ Ja futbollisti që ka shënuar më shumë gola në ndeshjet kombëtare

Publikuar

-

Me 4 golat e shënuar mbrëmë kundër Lituanisë, Cristiano Ronaldo e çon në 93 numrin e golave me fanellën e Portugalisë. Synimi i madh i yllit portugez është të bëhet golashënuesi më i mirë në histori përsa i përket kombëtareve.

Po kush janë 3 golashënuesit më të mirë në ndeshjet kombëtare?

Ferenc Puskas, legjenda e Hungarisë renditet i treti me 84 gola të shënuar për kombëtaren e tij. I dyti është Cristiano Ronaldo, më 93 gola të shënuar deri më sot për Portugalinë.

Ndërsa në vend të parë është sulmuesi iranian, Ali Daei, që ka shënuar për Iranin 109 gola në 149 ndeshje. Ish-sulmuesi i Bayernit në sezonin 1998-1999 aktualisht është trajner në vendin e tij dhe drejton ekipin e Saipa.

Pra, CR7 është vetëm 16 gola larg vendit të parë dhe dukë parë formën e portugezit, pavarësisht moshës, ka shumë shanse reale për t’u bërë golashënuesi më i mirë në histori përsa i përket ndeshjeve me kombëtaret. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Sport

Boks/ Joshua hakmerret ndaj Ruiz dhe rimerr 3 titujt kampion bote

Publikuar

-

Anthony Joshua ka arritur të fitojë ndaj meksikanit Andy Ruiz Jr duke u hakmarrë për humbjen e vetme të karrierës së tij. Në duelin e zhvilluar në Arabinë Saudite, Joshua tregoi se kishte nxjerrë mësime nga disfata e parë duke zgjedhur një strategji ndryshe që i solli fitoren me vendim unanim (118-110, 118-110, 119-108) pas […]

LEXO TE PLOTE
" "

La Liga

Messi shkruan historinë/ Barcelona bën manita dhe kap vendin e parë

Publikuar

-

Barcelona bëri detyrën në sfidën përballë Mallorcës në “Camp Nou”, teksa fitoi me rezultatin e thellë 5-2, në një takim ku Lionel Messi frestoi me një tripletë Topin e Artë të gjashtë në karrierë, që mori pak ditë më parë në Paris. Katalanët zgjidhën gjithçka që në pjesën e parë, kur arritën të shënojnë 4 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Lazio e Strakoshës i shkakton humbjen e parë Juventusit/ Buzëqesh Interi

Publikuar

-

Lazio ka arritur të mposhtë me përmbysje skuadrën e Juventusit. Lacialët mposhtë 3-1 kampionët në fuqi të Italisë, falë golave të Luis Felipe, Milinkovic-Savic dhe Caicedo, që shfuqizuan golin e Cristiano Ronaldos që në minutën e 25-të. “Zonja e Vjetër” e nisi më mirë takimit, duke dominuar në qarkullim topi dhe në raste të krijuara. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Strakosha bën pritje spektakolare ndaj Dybalës

Publikuar

-

Nga

Po luhet në Romë, ndeshja mes Lacios dhe Juventusit, e vlefshme për xhiron e 15-të në Serie A. Juventusi i drejtuar nga Sarri kerkon me çdo kusht fitoren, për tu rikthyer përsëri në vendin e parë. Interi u ndal nga Roma ditën e djeshme në barazim, dhe kjo është një mundësi e artë për bardhezinjtë […]

LEXO TE PLOTE