Connect with Us

Tronditet Skënderbeu, Daja nuk ka lojtarë për të luajtur ndaj Tiranës

Sport

Tronditet Skënderbeu, Daja nuk ka lojtarë për të luajtur ndaj Tiranës

Publikuar

-

Skënderbeu para ndeshjes me Tiranën ndodhet në një situatë të vështirë, për shkak të gjendjes që po kalon ekipi. Pas humbjes zhgënjyese ndaj Ballshit në javën e tretë të kampionatit, për bardhekuqtë tashmë vjen një tjetër transfertë e vështirë, siç është ajo në kryeqytet përballë Tiranës.

Një ndeshje, në të cilën Skënderbeu duhet të reagojë me patjetër, ama ky reagim duket i largët në situatën që ndodhet ekipi korçar. Në një takim kaq delikat, bardhekuqtë kanë dilema për sa u përket mungesave, çka sjell vështirësi të shumta në përballimin e kësaj ndeshjeje.

Në momentin që flasim, korçarët kanë katër lojtarë në “bokse”, për shkak të problemeve fizike. Duke filluar nga mbrojtja, e cila është krejtësisht e zbuluar për momentin, pas dëmtimeve të Pollozhanit dhe Turtullit me shkupjanin që është në dyshim të fortë për ndeshjen e së dielës. Dhe, Marvin Turtulli, i cili edhe pse ka filluar procesin e rikuperimit, ende nuk është në 100% e formës së vet. Në të tilla kushte, situata duket e vështirë, pasi prapavija mbetet e zbuluar. Sikur të mos mjaftonin vetëm këto probleme në mbrojtje, korçarët vuajnë edhe dilemat e dy futbollistëve të tjerë.

Mesfushori Bruno Dita, i cili nuk është ende gati për këtë takim, për shkak të problemeve fizike të pësuara në ndeshjen me Bylisin. Dita ende nuk ka dhënë sinjale rikthimi, teksa vijon procesin e rikuperimit gradualisht. Në sulm, shfaqet problemi i Nazmi Gripshit. Sulmuesi durrsak, edhe pse e ka kaluar pjesën më të vështirë të rikuperimit, ende është duke u stërvitur individualisht. Gripshi ka lënë pas hematomën në shpinë, por duket se vuan ende shqetësime për shkak të likideve që janë ende prezente.

Në kushte të tilla, ekziston mundësia që lojtari të mund të luajë vetëm përmes qetësuesve. Nga ana tjetër është edhe hezitimi i trajnerit, i cili nuk kërkon të rrezikojë më shumë me lojtarin, pasi mund të ketë rëndim të dëmtimit. Kjo bën që trajneri bardhekuq të ketë ende pasiguri për sa i përket mënyrës se si do të veprojë në këtë takim dhe çfarë ekipi do të zgjedhë për të hedhur në fushë në një takim kaq delikat si ai kundër Tiranës në kryeqytet./Panorama Sport

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

E nisi nga Ballshi 7 vite më parë me vetëm 800 euro/ Historia e sulmuesit që shtangu Interin

Publikuar

-

Edhe pse Interi ishte super favorit, të paktën në letër, nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 ndaj çekëve të Slavia Prague. Miqtë shënuan të parët falë Peter Olayinka dhe më pas erdhi barazimi në fund me golin e Barella-s. Por, le të ndalemi pak tek ky emër Peter Olayinka. Ju duket i dëgjuar? Sigurisht, sepse sulmuesi nigerian e ka nisur karrierën në Shqipëri, tek ekipi i Bylis. Por cila është historia e tij, e sulmuesit që shtangu mbi 70 mijë tifozë zikaltër në “San Siro”?

Peter, siç e thërrisnin në Shqipëri, mbërriti në Ballsh me një rrogë shumë të ulët, thuajse 800 euro në muaj, ndërsa ishte tepër i ri. Madje, duke qenë nën moshë, Bylis u detyrua që ta huazonte për të mos u gjobitur. Peter luajti në Qipron Veriore për një sezon. Dy sezone në Ballsh, mes të rinjve dhe ekipit të parë, për t’u kthyer një bomber dhe për të rënë në sy.

Balshiotët “e peshkuan” në Nigeri, te 36 Lion FC, duke mos paguar asnjë qindarkë, edhe pse ishte minoren! Arsyeja se pse u huazua 1 vit në Qipron Veriore ishte pikërisht për t’i shpëtuar gjobës. Skënderbeu do të arrinte t’ia rrëmbente presidentit Kapllanaj për vetëm 30 mijë euro dhe bonuse, ndërsa pas vetëm dy sezonesh në Korçë, ku fitoi edhe titullin kampion dhe realizoi 16 gola në kampionat, do të vinte super shitja te Gent, në Belgjikë, për thuajse 1 mln euro.

Nga aty, disa huazime në Çeki te Dukla Prague dhe në Belgjikë te Zulte Waregen. Më pas, transferimi përfundimtar për thuajse 3 mln euro te Slavia Praga, aty ku luan prej vitit 2018…

Një ëndërr e nisur në Ballsh me 800 euro në muaj dhe që vazhdon në “San Siro”, Champions League, me gol ndaj Interit!

*Marrë te Telesport.al

LEXO TE PLOTE

Seria A

Më i bukur seksi me Georgina-n apo goli me roveshiatë kundër Juventusit?/ Ronaldo nuk ka dilema, zgjedh…

Publikuar

-

Në një intervistë të fundit për gazetarin Piers Morgan, Cristiano Ronaldo ka folur gjatë për karrierën e tij, për babain që nuk jeton më, sukseset e arritura, rivaliteti me Messin, por nuk ka ngurruar t’u përgjigjet edhe pyetjeve të tjera disi më “thumbuese”.

Morgan e pyeti portugezin, nëse goli me roveshiatë që shënoi kundër Juventusit kur luante me Realin ishte më mirë se eksperiencat në shtrat me Georgina-n?! Ronaldo nuk pati fare dyshime dhe zgjodhi të dashurën e tij.

“Mënyra se si e realizova, ndaj Buffon, në një ndeshje në Champions League, e bëjnë atë një gol të bukur. E kam provuar të shënoj një gol të ngjashëm për shumë, shumë vite. Kam shënuar, por nuk e kisha bërë këtë. Më në fund realizova me roveshatë dhe bëra realitet fiksimin tim të vjetër, por ai gol nuk është më i mirë në krahasim me eksperiencat në shtrat me Georgina-n time”, u shpreh Ronaldo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Barcelona me fat/ Penalltia e pritur nga Ter Stegen duhej përsëritur, ja pse

Publikuar

-

Barcelona mund ta quajë veten me fat pasi doli me një pikë nga përballja me Dortmundin, sepse mund të kishte dalë edhe pa pikë fare. Në minutën e 57′, Marco Reus kishte mundësinë e artë për të kaluar në avantazh Dortmundin, por penalltia e tij u prit nga Ter Stegen.

Megjithatë, penalltia duhej të përsëritej sepse Ter Stegen del me të dyja këmbët jashtë vijës së tij, ndërkohë që me rregullat e reja të këtij sezoni, njëra këmbë duhet të jetë në vijë.

Edhe pse ky detaj mund t’i ketë shpëtuar arbitrit, duhej të ishte sinjalizuar nga VAR-i, që penalltia duhej përsëritur. Kritikat në rrjetet sociale dhe jo vetëm, kanë qenë të shumta në këtë rast. /CNA.al

LEXO TE PLOTE