Connect with Us

Vdes trajneri gjerman që mban rekordin “Guinness”/ Ka drejtuar plot 55 ekipe

Sport

Vdes trajneri gjerman që mban rekordin “Guinness”/ Ka drejtuar plot 55 ekipe

Publikuar

-

Rudi Gutendorf, trajneri gjerman i cili mban rekordin botëror “Guinness” për drejtimin e 55 skuadrave në 32 vende dhe në pesë kontinente, ka vdekur në moshën 93-vjeçare.

Karriera profesionale e Gutendorf zgjati gati një gjysmë shekulli, ku drejtoi shume ekipe dhe 18 kombëtare, si Australinë, Kinën dhe Fixhin etj.

Për herë të parë si trajner u emerua rreth viteve 50′, ku mori drejtimin e klubit zviceran, Blue Stars Cyrih. Ndërsa klubi i fundit që ka drejtuar si trajner ka qenë klubi i Samoas, në vitin 2003.

Zëvendës-presidenti i Federatës së Futbollit të Gjermanisë, Dr Rainer Koch, e quajti Gutendorfin, një “ambasador të shquar të futbollit gjerman”. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Reja i zhgënjyer: Ja çfarë nuk më pëlqeu sonte te ekipi

Publikuar

-

Nga

Edi Reja, trajneri i Kombëtares, ka folur për mikrofonin e “Supersport”, pas ndeshjes duke thënë: Barazimi ndaj Andorrës? “Nuk mund të jemi të kënaqur me këtë ndeshje që kemi bërë. Nuk më pëlqeu qëndrimi i disa lojtëreve në fushë, nuk më pëlqeu loja, por as rezultati”. Golat e pësuar? “Sot u treguam mëndjelehtë, na vuri në vështirësi […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Balaj: E pabesueshme të të shënojë Andorra dy gola

Publikuar

-

Nga

Bekim Balaj, sulmuesi i Kombëtares, ka folur për mikrofonin e “Supersport”, dhe është shprehur shumë i zhgënjyer për barazimin ndaj Andorrës, ku sipas tij duhet të ishte bërë më shumë. “Sigurisht që mund të bënim shumë më tepër. Nuk duhej ky barazim në shtëpi. Ndeshja nisi mirë, shënuam shpëjt. Por të vjen keq që morëm […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Eliminatore Euro 2020: Anglia dhe Portugalia shpartallojnë kundërshtarët, Franca fiton me përmbysje

Publikuar

-

Portugalia ka shpartalluar Lituaninë me rezultatin tenistik 6-0 në Estadio Algarve të Faro/Loule. Kampionët në fuqi të Europës kanë shfaqur një formë fantastike në shtëpi duke hedhur një tjetër hap të rëndësishëm për kualifikimin. Megjithatë, lufta me Serbinë do të jetë e fortë teksa edhe ballkanasit e kanë fituar sfidën e tyre ndaj Luksemburgun me […]

LEXO TE PLOTE