Connect with Us

Dervishaj mburret me stadiumin e ri: Asnjë dëm, ja deri në sa ballë e përballon tërmetin

Kombëtare

Dervishaj mburret me stadiumin e ri: Asnjë dëm, ja deri në sa ballë e përballon tërmetin

Publikuar

-

Tërmetet janë bërë tema e ditës në 48 orët e fundit në vendin tonë. Ndërkohë që aktiviteti sizmik ka qenë i lartë dhe epiqendra e tyre fare pranë kryeqytetit, shumë ndërtesa janë shfaqur të fotografuara në rrjete sociale si të plasaritura. Të tjera edhe më ekstreme me ballkone të çara deri edhe të rrëzuara, si në rastin e Fakultetit të Gjeologji Minierave.

Së fundmi, tërmeti lëkundi edhe stadiumin “Selman Stërmasi”, teksa edhe pjesë të suvatimeve janë rrëzuar. Po impianti i stadiumit të ri kombëtar? Çfarë ka ndodhur?

“Panorama Sport” ka kontaktuar inxhinierin Arben Dervishaj, i cili është edhe personi përgjegjës në FSHF referuar infrastrukturës. Profesor Dervishaj qetëson se në impiantin e ri ka një përllogaritje që në planifikim për të përballuar aktivitete sizmike thuajse dyfish më të larta.

Profesor, tema e ditës është bërë tmerri dhe frika nga tërmetet. Po në stadiumin e ri, a është vënë re ndonjë pasojë?

Nuk ka ndier gjë fare. Ai stadium është projektuar për dy herë më shumë se aq intensitet, sesa ai që ra. Për ta shpjeguar edhe më me detaje, është i projektuar për një tërmet që përllogaritet se ndodh një herë në gati 1000 vjet. Pra, më shumë se ai që ra së fundmi.

Pati tërmet pesë ballë…

Ky është i projektuar të rezistojë edhe me më shumë se nëntë ballë. Pra, ka standarde të reja për lëkundje që përllogariten të bien 1 herë në 975 vjet. Pra, jo 475, sa mund të ketë qenë si standard, por për 1 në 975 vite.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: