Connect with Us

Liga e Kombeve me format të ri/ Ja në cilin divizion do të jenë Shqipëria dhe Kosova

Kombëtare

Liga e Kombeve me format të ri/ Ja në cilin divizion do të jenë Shqipëria dhe Kosova

Publikuar

-

Vetëm një vit zgjati Liga e Kombeve me formatin e saj të parë. Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, i mbledhur të martën në Ljubjanë, vendosi që ta ndryshonte formatin e turneut për edicionin 2020/2021.

Në formatin e ri, divizionet A, B dhe C do të kenë nga 16 skuadra të ndara në 4 grupe, ndërsa divizioni D do të ketë 7 skuadra.

Kështu, në divizionin A do të luajnë Portugalia, Spanja, Holanda, Anglia, Zvicra, Belgjika, Italia, Bosnje-Hercegovina, Franca, Ukraina, Suedia, Polonia, Kroacia, Danimarka, Islanda dhe Gjermania, e cila shpëton nga rënia e një kategorie më poshtë pikërisht nga ndryshimi i formatit.

Ashtu si në edicionin e fundit, kampionët e secilit grup klasifikohen për fazën finale që do të luhet në qershor 2021; ndërsa të fundit e çdo grupi do të zbresin në divizionin B.

Shqipëria do të luajë në divizionin C, aty ku janë edhe Kosova, Greqia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bjellorusia, Gjeorgjia, Qipro, Estonia, Sllovenia, Lituania, Luksemburgu, Azerbajxhani, Armenia, Kazakistani dhe Moldavia.

Shorti për ndarjen e grupeve do të mbahet në Amsterdam, në 3 mars 2020.

*Marrë nga A2News.com

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: