Connect with Us

Josa: Tirana është “e fryrë”, ja çfarë duhet të bëjnë bardheblutë

Sport

Josa: Tirana është “e fryrë”, ja çfarë duhet të bëjnë bardheblutë

Publikuar

-

Tirana është në një situatë të turbullt. Një pikë e marrë në 3 javët e fundit ka bërë që në klub të mendojnë seriozisht largimin e Ardian Memës. E megjithatë, zyrtarisht ai vazhdon të jetë ende trajner i bardhebluve. Një gjendje deri diku e ngjashme me atë që ka përjetuar edhe Mirel Josa në kohën kur drejtonte kryeqytetasit.

Ndaj, askush më mirë se ai nuk mund të analizojë gjithçka po ndodh. Në një intervistë të dhënë enkas për “Panorama Sport”, 56-vjeçari i bën thirrje klubit që ta ndajë mendjen dhe të marrë një vendim. E quan të tepërt dënimin e Erjon Hoxhallarit pa dijeninë e trajnerit, në një kohë kur edhe të tjerë gabuan në derbi. As ecurinë pas 7 javësh nuk e quan të rëndë, madje me bindje e thotë që ekipi ka “brumë” për të rivalizuar Partizanin e Kukësin. E megjithatë, ka rezerva vetëm për merkaton, të cilën e quan disi “të fryrë”.

Tirana ka marrë vetëm një pikë në 3 ndeshjet e fundit dhe mbi të gjitha ka humbur me pretendente si Kukësi e Partizani. Një situatë që ka lëkundur edhe Memën. Si e sheh Josa gjithçka po ndodh?

Dua të flas sa më pak për këtë situatë. E kam ndjekur Tiranën në TV, ashtu si edhe ekipet e tjera, për aq sa më ka lejuar koha. Humbjet me dy rivalë për titull dhe lënia e pikëve ndaj Flamurtarit të vendit të fundit janë problem. E megjithatë, nuk do të ishte mirë që ne që e shohim situatën nga jashtë t’i hedhim “benzinë zjarrit”.

Është komode të flasësh kështu. Unë mund ta njoh Tiranën, por në tri periudha që e kam drejtuar edhe situatat nuk i kanë ngjarë tjetrës. Dihet që Tirana e nisi me pretendime të mëdha  sezonin, ndaj lënia e pikëve nuk është pozitive. Por gjithçka duhet të marrë zgjidhje brenda klubit. Më vjen keq për Tiranën, ashtu si edhe për Memën. Në fund të fundit unë jam trajner vetë, por duhet të vendosin në “peshore” atë që ka ndodhur dhe të bëjnë një analizë të thellë.

E keni përjetuar edhe ju diçka në ngjashme në vitin kur Tirana ra nga kategoria…

Nuk ka vend për paralele dhe pikërisht për periudhat. Vërtet është i njëjti klub, por unë e drejtova ekipin deri në fund kur pësuam edhe atë disfatën e rëndë të rënies nga kategoria. Ndërsa, aktualisht janë luajtur vetëm 7 javë… Megjithatë, në kohën time edhe unë kisha ato dilemat e mia. Në fund vendosa që të qëndroja dhe të mos e lija në baltë ekipin. Çështja qëndron që kurrë nuk u bë një analizë se përse shkuan gjërat deri në atë pikë.

Janë mjaftueshëm 7 javë për të vendosur që një trajner nuk po bën mirë?

Trajnerët me “valixhe në duar janë”, kjo dihet. Por nuk mendoj se është kohë e mjaftueshme për të thënë që trajner është i mirë apo i keq. Ka ndodhur që dikush që nuk ka bërë mirë në një ekip, por kur ka shkuar diku tjetër ka pësuar rritje. Puna e trajnerit është e lidhur ngushtë edhe me lojtarët.

Por pa lënë jashtë këtu edhe klubin dhe drejtimin e saj, pasi duhet të ketë mirëfunksionim të të gjitha hallkave. Më ndodhi edhe mua një gjë e tillë, te Prishtina. Kur palët nuk gjejnë merren më vesh mes tyre, vjen edhe fundi.

Pse ndodh rëndom që drejtuesit shfrytëzojnë pauzën e kombëtareve për të bërë lëvizje në stol?

Ndodh prej kohës që është në dispozicion. Janë dy javë që i japin mundësi trajnerit të ri të njohë ekipin dhe të punojë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

“Tirana nuk vodhi asgjë, penalltitë ishin të dyja”, tifozët japin verdiktin e tyre për derbin Tirana-Partizani

Publikuar

-

Nga

Tirana ka fituar sot 5-1 derbin e kryeqytetit, duke shpartalluar në ç’do aspekt Partizanin. Pas ndeshjes, kanë plasur polemikat se arbitri ka favorizuar Tiranës, sidomos te dy penalltitë, por tifozët duket se nuk janë dakord me këtë konstatim të drejtuesve të Partizanit. Në debatin e zhvilluar te “Atlasi Sportiv”, tifozët shprehen njëzëri se Tirana nuk […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Sherr brenda familjes Rama, Gregu i del kundër xhaxhait

Publikuar

-

Nga

Greg Rama, djali i kryeministrit Edi Rama i është gëzuar triumfit të skuadrës së tij të zemrës Tiranës ndaj rivalëve të përjetshëm të Partizanit. Bardheblutë fitoi 5-1 dhe pas kësaj fitoreje, Gregu ka dalë hapir në mbështetje të skuadrës së tij. Ai shkroi në “Instagram” se “e vërteta doli në shesh” duke nënkpuptuar se tashmë […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

E bujshme/ Oto Xhon mund të luajë me kombëtaren e Kosovës

Publikuar

-

Nga

Një rast “Olainka” ka lindur sërish, por këtë herë në Kosovë. Sulmuesi Otto John shprehet i gatshëm që të veshë fanellën e përfaqësueses së dardanëve, gjithnjë nëse këta të fundit vendosin ta ftojnë në ekipin e tyre. Lojtari nigerian la Skënderbeun gjatë merkatos së dimrit dhe u rikthye sërish në Kosovë, por këtë herë si […]

LEXO TE PLOTE