Connect with Us

Po shkëlqen në Serinë A, Marash Kumbulla, biri i një muratori që i tha “jo” Italisë

Seria A

Po shkëlqen në Serinë A, Marash Kumbulla, biri i një muratori që i tha “jo” Italisë

Publikuar

-

Marash Kumbulla u nis herët dje në mëngjes. Destinacioni ishte Tirana. Trajneri Edi Reja e ka ftuar për dy ndeshjet e radhës që Shqipëria do të luajë kundër Turqisë dhe Moldavisë.

Ky lojtar shpërtheu papritmas dhe tani duket vërtet i papërmbajtshëm. “Maks” është qendërmbrojtësi titullar i Veronës dhe të shtunën shënoi golin e parë në Serinë A që i dha fitoren Veronës në fushën e Sampdorias. Ka lindur në vitin 2000 dhe sapo ka mbushur 19 vjeç.

Është i fejuar prej dy vitesh me Gretën që jeton në Vilafranka. Deri në aeroport e shoqëron babai i tij, Lini, që ka një histori akoma më emocionuese sesa ajo e të birit që ka lindur dhe është rritur në Peskiera del Garda.

Ky pra është mbrojtësi i talentuar që Italisë i rrëshqiti nga duart, sepse në fillim kombëtarja italiane nuk i besoi ashtu siç i pati besuar verbërisht potencialit të tij Klaudio Kalveti, ish-drejtor i të rinjve të Veronës, ashtu si Filipo Fusko dhe Fabio Pekia, që e patën trajnuar te të rinjtë dhe e bënë gati që ai të luante kaq herët në Serinë A.

Pekia i përshkruan me një fjali epike cilësitë e Kumbullës: “As në stërvitje nuk ua lë as ta shohin topin sulmuesit. Markon ashpër, shumë ashpër. Nuk është rastësi që nuk i dha asnjë shans Kualjarelës, golashënuesit më të mirë të Serisë A sezonin që shkoi”, thotë trajneri.

RESTORANTI – Familja Kumbulla na hap dyert e restorantit “Gustoza”, që është inauguruar në vitin 2012. Mimoza 37-vjeçare, nëna e mbrojtësit të Veronës, është ajo që gatuan makaronat me domate, që aq shumë i pëlqejnë të birit. Lokali është i familjes dhe e drejton në mënyrë shumë autoritare Sokoli, 29-vjeçari që është vëllai më i vogël i Linit.

“Jemi gjithsej 7 fëmijë. Jetojmë të gjithë në Itali, me përjashtim të motrës së vogël që është ende në Shkodër”, thotë Lini, babai i Marashit. Para se ai t’u gëzohet klientëve të shumtë që ka tani, kthehet shumë mbrapa në kohë, pikërisht në vitin 1994. Në fillim këtu në Peskiera (provincë e Veronës) erdhi vëllai i madh, Gimi./Panorama Sport/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Tronditet Interi/ Dëmtohet në ndeshjen e kombëtares, ylli i madh mungon dy për tre muaj

Publikuar

-

Trajneri i Kilit, Reinaldo Rueda, ka pranuar se Alexis Sanchez do të qëndrojë jashtë fushave të lojës për 2-3 muaj. Sulmuesi i Interit dëmtoi ligamentin e kyçit të këmbës gjatë miqësores së fundjavës mes Kilit dhe Kolumbisë. “Më vjen keq për të sepse ai tani kishte filluar të luante me Interin si në kampionat ashtu […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tifozët e prisnin te Milani, trajneri 55-vjeçar merr drejtimin e klubit të madh që luan në Champions League

Publikuar

-

Trajneri francez, Rudi Garcia, ishte një nga kandidatët për të pasuar Marco Giampaolon te Milani, por në fund kuqezinjtë zgjodhën Piolin. 55-vjeçari i dha fund gjatë majit të kaluar aventurës tek ekipi i Marseille, ndërsa tani do të rikthehet sërish në Francë, por këtë herë te një ekip tjetër. Sipas asaj që raporton “L’Equipe”, Rudi […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi heq dorë nga afrimi i bujshëm i verës/ Do ta përdorë për “kokën” e yllit të madh

Publikuar

-

Edhe pse Juventusi bëri një “luftë” shumë të madhe me disa nga gjigantët e Europës për të transferuar falas Adrien Rabiot, duket se bardhezinjtë kanë mbetur ta zhgënjyer nga 24-vjeçari francez dhe janë gati të heqin dorë prej tij për një tjetër yll të madh, i cili është Christian Eriksen. Danezi është në muajt e […]

LEXO TE PLOTE