Connect with Us

Llogaritë/ Ja si kualifikohet Shqipëria në Europian

Sport

Llogaritë/ Ja si kualifikohet Shqipëria në Europian

Publikuar

-

Teksa Shqipëria do të shkojë në Turqi për të zhvilluar ndeshjen e radhës kualifikuese, në të njëjtën datë më 11 tetor, Islanda do të presë Francën dhe Andorra do të luajë në shtëpi ndaj Moldavisë.

Në vigjilje të këtyre përballjeve, UEFA ka bërë edhe prognozën dhe llogaritë që bën secila skuadër. Sigurisht, në shkrimin e UEFAs, referenca është çështja e kualifikimit apo e eliminimit zyrtar për në “Euro 2020”.

Referuar Shqipërisë, kuqezinjtë nuk kanë asnjë mundësi matematikore për t’u kualifikuar pas kësaj përballjeje, por as nuk eliminohen matematikisht në rast humbjeje apo barazimi.

Për Francën, kampionen e botës në fuqi, Islandën që do të përballet me të dhe për Turqinë, llogaritë janë sërish të njëjtat: Përballja e datës 11 tetor me cilindo rezultat të mundshëm, as nuk i kualifikon automatikisht dhe as nuk i eliminon zyrtarisht nga “Euro 2020”.

Kuqezinjtë, edhe pse me shumë më pak pikë dhe shanse reale, matematikisht janë në të njëjtat pozita me të tria rivalet dhe pretendentet, të paktën për sfidën e radhës. Andorra me zero pikë është e eliminuar dhe Moldavia e ka shansin e fundit, pasi në rast se nuk fiton ndaj saj, bëhet e eliminuara e dytë./Panorama Sport/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: