Connect with Us

Kombëtarja gati për ndeshjen ndaj Turqisë, Edi Reja i surprizon të gjithë me formacionin

Kombëtare

Kombëtarja gati për ndeshjen ndaj Turqisë, Edi Reja i surprizon të gjithë me formacionin

Publikuar

-

Pasi u njohën me formën e lojtarëve, trajneri Reja dhe stafi i tij pak nga pak po ndërtojnë  skuadrën që do të zbresë në fushë nga minuta e parë. Edhe pse janë në dispozicion edhe tri seanca të tjera, Reja ka krijuar një ide të përgjithshme rreth 11-shes së parë.

Trajneri do t’i qëndrojë edhe këtë herë besnik modulit të tij të preferuar, që e nxori faqebardhë në përballjen ndaj Islandës. Pavarësisht mungesave të rëndësishme në repartin e prapavijës (HysajMavraj), Reja do ta rreshtojë edhe një herë skuadrën në variantin 3-5-2. Mbetet për t’u parë nëse lojtarët e repartit defensiv do t’i përgjigjen, pasi turqit janë shumë të shpejtë në zbritje në zonën kundërshtare.

Pa Mavrajn dhe Hysajn do të thotë mungesë eksperience, por paraqitjet e kohëve të fundit të Gjimshitit, Kumbullës, Ismajlit, Dermakut dhe Veselit e ngrohin deri diku numrin një të pankinës, që pasditen e djeshme nisi provat gjenerale.

Nga çfarë la të kuptohej, Reja pritet të formojë një formacion thuajse të njëjtë me atë ndaj Islandës. Në mbrojtje Ismajli dhe Gjimshiti janë të sigurt, ndërsa në balotazh për një vend titullari janë Veseli, Dermaku dhe Kumbulla. Ky i fundit dje u stërvit veçmas grupit, por nuk bëhet fjalë për ndonjë problem serioz.

Ndërkohë, në mesfushë Reja do të vendosë pesë lojtarë, por jo në vijë të drejtë. Gjasula dhe Bare janë diga para mbrojtjes, ndërsa pak para tyre do të pozicionohet Memushaj.

Ndërsa nga krahët do të luajnë Lenjani në të majtë dhe Roshi në të djathtë. Sulmi pritet t’i besohet dyshes Manaj-Cikalleshi, që bindi ndaj Islandës me gola dhe asiste. Në tri seancat e mbetura do të shikohet edhe nëse emra si Seferi, Balaj, Selahi, Abrashi, Ramadani, Trashi dhe Dermaku do të luftojnë për të veshur fanellën e titullarit ose të rreshtohen te tri rezervat e para.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Debutimi me fanellën e Barcelonës, Manaj gjen rrugën e rrjetës, por …

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj e ka nisur me këmbën e mbarë aventurën e re me Barcelonën B. Sulmuesi i kombëtares së Shqipërisë u aktivizua që nga minuta e parë titullar në fitoren 2-0 ndaj Ejeas në sfidën e javës së 22-ë të kategorisë së tretë të futbollit iberik. 22-vjeçarit iu pre në mes gëzimi teksa shënoi golin […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

E bujshme, futbollisti i Kombëtares futet në historinë e Bundesligës

Publikuar

-

Nga

Paderborni i Klaus Gjasulës ka marrë një tjetër fitore të rëndësishme në Bundesligë, teksa ka mundur me rezultatin 0-2 Freiburgun. Nga minuta e parë e ka nisur edhe mesfushori i Shqipërisë te Paderborni, që është zëvendësuar në minutën e 75. Pas këtij triumfi kjo skuadër ngjitet me pikët dhe ka më shumë shpresa për të […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Nuk ka më dyshime, De Biazi do të jetë trajneri i ri i …

Publikuar

-

Nga

De Biazi do të jetë trajneri i ri i Iranit dhe tani nuk ka më dyshime. Marrëveshja është thuajse e kryer, por mungon vetëm zyrtarizimi. Nisur nga eksperiencat e kaluara, trajneri italian ngurron për ta quajtur fakt të kryer këtë aventurë të re, por nuk fshihet për të treguar të vërtetën. Në një intervistë për […]

LEXO TE PLOTE