Connect with Us

Statistikat dhe ndeshjet kokë më kokë, ja çfarë duhet të dini për Turqi-Shqipëri

Kombëtare

Statistikat dhe ndeshjet kokë më kokë, ja çfarë duhet të dini për Turqi-Shqipëri

Publikuar

-

Turqia e mundi Shqipërinë 2-0 në Shkodër, në mars të këtij viti, çka çoi në shkarkimin e ish-trajnerit Christian Panucci. Turqit kanë fituar pesë nga gjashtë ndeshjet kualifikuese në Grupin H, ndërsa shqiptarët synojnë të arrijë në Europianin e dytë radhazi, pasi debutuan në “Euro 2016”. Turqia e ka normën e fitimit 5/5 në shtëpi, më 2019. Pra, është e pathyeshme në këtë vit kalendarik, si pritëse.

Ajo mundi edhe kampionët e botës në fuqi, Francën, një befasi për të gjithë kontinentin. Kjo sfidë do të luhet më 11 tetor, në “Fenerbahçe Ülker Stadium” të Stambollit, prej orës 20:45. Gjyqtarët që do të bëjnë drejtësi janë nga Rumania: Ovidiu Haţegan, Octavian Șovre dhe Sebastian Gheorghe.

Turqia kryeson Grupin H me 15 pikë, aq sa ka edhe Franca. Shqipëria është e katërta me 9 pikë. Për momentin, në grup janë luajtur 6 ndeshje. Në këto eliminatore, Turqia e ka golaverazhin +12, ndërsa kombëtarja jonë +1. Turiqa ka 4 fitore dhe një humbje në pesë ndeshjet e fundit. Golaverazhi: 10-2. Shqipëria ka 3 fitore dhe dy humbje në pesë ndeshjet e fundit. Golaverazhi: 10-7.

Ndeshjet kokë më kokë

11 ndeshje në total janë luajtur deri më tani mes dy kombëtareve. 5 fitore ka Turqia, 2 barazime, 4 fitore Shqipëria. 12 gola kanë shënuar turqit dhe 14 kuqezinjtë, në këto përballje të drejtpërdrejta. Nga këto, 4 kanë qenë ndeshje miqësore, të tjerat zyrtare, kualifikuese për Kampionatin Europian dhe atë Botëror.

Ja përballjet direkte me Turqinë

13 dhjetor 1970: Turqi-Shqipëri 2-1 (kualifikuese Europiani)
14 nëntor 1971: Shqipëri – Turqi 3-0 (kualifikuese Europiani)
27 tetor 1982: Turqi-Shqipëri 1-0 (kualifikuese Europiani)
11 maj 1983: Shqipëri – Turqi 1-1 (kualifikuese Europiani)
27 mars 1985: Shqipëri – Turqi 0-0 (miqësore)
21 janar 1998: Turqi-Shqipëri 1-4 (miqësore)
25 prill 2001: Turqi-Shqipëri 0-2 (miqësore)
26 mars 2005: Turqi-Shqipëri 2-0 (kualifikuese Botërori)
12 tetor 2005: Shqipëri – Turqi 0-1 (kualifikuese Botërori)
13 nëntor 2017: Turqi-Shqipëri 2-3 (miqësore)
22 mars 2019: Shqipëri-Turqi (kualifikuese Europiani)

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kombëtare

Olainkën nuk e donte, Kombëtarja shqiptare natyralizon dy brazilianë

Publikuar

-

Nga

Për Piter Olainkën nuk ka vend në Kombëtaren shqiptare, ndonëse bëhet fjalë për një sulmues të nivelit të lartë, e që e nisi rrugëtimin e tij në futbollin profesionist nga Shqipëria, me skuadrat e  Bylisit dhe Skënderbeut. Në Shqipërie dhe pse nigeriani kishte dëshirë që të luante për fanellën kuqezi ja mbyllën dyert, ndërsa duket […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Tension Rusi-Kosovë, UEFA merr vendimin drastik

Publikuar

-

Nga

Nëpërmjet një komunikate zyrtare, UEFA ka njoftuar ditën e sotme, se Komisioni i Emergjencave, ka marrë vendimin për të shmangur ndeshjet mes Kosovës dhe Rusisë. Ekipet Kombëtare, por gjithashtu edhe ekipet e kampionateve, nuk do të lejohen të ndeshen mes tyre në çdo kompeticion të organizuar nga UEFA. “Duke marrë parasysh rreziqet e sigurisë në […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Edi Reja ka ndryshuar kombëtaren, ja kush është lojtari më produktiv

Publikuar

-

Nga

Shqipëria ka shënuar 11 gola nën drejtimin e Edi Rejas. Me italianin në krye, kuqezinjtë shënojnë të gjithë, mbrojtës, mesfushorë dhe sulmues. Sokol Cikalleshi është në kuotën e katër golave të shënuar dhe ndiqet nga shtatë futbollistë që e kanë gjetur rrjetën nën drejtimin e 74-vjeçarit. Nga mbrojtësit kanë shënuar Hysaj dhe Dermaku. Keidi Bare, […]

LEXO TE PLOTE