Connect with Us

Uefa i beson sërish Enea Jorgjit, e vë të gjykojë një tjetër ndeshje të rëndësishme

Sport

Uefa i beson sërish Enea Jorgjit, e vë të gjykojë një tjetër ndeshje të rëndësishme

Publikuar

-

Nesër, në orën 17:00 do të luhet ndeshja mes Bjellorusisë dhe Norvergjisë për moshat U21. Kjo sfidë është e vlefshme për Elemionatoret e Euro 2021.

Newsport.al mëson se gjykimin në këtë sfidë do e ndajë një arbitër shqiptar dhe ai është Enea Jorgji, i cili mban edhe stemën e FIFA-s, duke qenë kësisoj i ndërkombëtarizuar. Kjo është edhe një shenjë e mirë për futbollin tonë, që një arbitri shqiptar i jepet e drejta përtë gjykuar në një ndeshje sikurse janë eleminatoret.

Kujtojmë që kjo është ndeshja ndërkombëtare e dytë brenda pak kohësh për Jorgjin. Vetëm pak ditë më parë, 35 vjeçari drejtoi ndeshjen e Champions League mes Juventusit dhe Bayer Leverkusen për moshat U21.

Rëndësia e kësaj sfide është shumë e madhe, sepse Bjellorusia ka 3 pikë dhe ndodhet në vendin e dytë në Grupin 7, kurse Norvegjia ka 3 pikë, por ka një ndeshje më pak. Në këto kushte, të dyja skuadrat në fushën e lojës do të kërkojnë të marrin rezultatin maksimal.

Ndërkohë, përsa i përket kombëtareve, një tjetër arbitër shqiptar drejtoi sonte ndeshjen miqësore me Kosovës dhe Gjibraltarit në stadiumin “Fadil Vokrri”. Juxhin Xhaja, arbitri i ndërkombëtarizuar i Superiores ndau drejtësinë në këtë ndeshje.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Sport

Guindo titullar, bardheblutë nuk ndryshojnë, ja formacionet zyrtare në Bylis-Tirana

Publikuar

-

Nga

Do të luhet në “Adush Muça” të Ballshit sfida mes Bylisit dhe Tiranës e vlefshme për javën e 9-të të Kategorisë Superiore. Vendasit e Dovedan vijnë në këtë përballje, pas barazimit në transfertë ndaj Luftëtarit, ndërkohë që kryeqytetasit mposhtën Laçin me rezultatin 2-1. Në 8 javë kampionat ballshiotët kanë arritur të sigurojnë 13 pikë, ndërkohë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Sport

Laçi-Teuta, formacionet zyrtare/ Shkëmbi dhe Cungu luajnë me më të mirët

Publikuar

-

Nga

Laçi dhe Teuta luajnë ditën e sotme një nga sfidat më të rëndësishme të javës së nëntë në Superiore. Në stadiumin e qytetit të Laçit, Cungu luan ndeshjen e tij të dytë në drejtimin e kurbinasve, pasi u mund në debutim nga Tirana. Bardhezinjtë kërkojnë pikë, edhe pse pret ekipin që kryeson Superioren. Nga ana […]

LEXO TE PLOTE
" "

Sport

Kukësi-Luftëtari/ Zbulohen formacionet zytare, Duro ndryshon skemë

Publikuar

-

Nga

Kukësi dhe Luftëtari luajnë mes tyre sfidën e vlefshme për javën e nëntë në Kategorinë Superiore. Teksa gjendet në presion dhe në një krizë rezultatesh, trajneri Shpëtim Duro vjen me skemën 3-5-2 ndaj gjirokastritëve, në ndeshjen që luhet në “Roza Haxhiu” të Lushnjës. Nga ana tjetër, në nevojë për pikë është edhe Luftëtari. Trajneri Marantas […]

LEXO TE PLOTE