Connect with Us

Eliminatore Euro 2020: Spanja shkruan historinë, por surprizohet në minutën e fundit

Sport

Eliminatore Euro 2020: Spanja shkruan historinë, por surprizohet në minutën e fundit

Publikuar

-

Janë mbyllur dy ndeshjet eliminatore për Euro 2020 në Grupin F. Në ndeshjen e luajtur në Oslo, Norvegjia dhe Spanja u ndanë në barazim 1-1. Ishte Saul Niguez për Spanjën që dërgoi topin në rrjetë pas një goditjeje shumë të bukur jashtë zone në fillim të pjesës së dytë. Ndërsa vendasit barazuan në minutat e fundit shtesë nga pika e bardhë e penalltisë.

https://www.youtube.com/watch?v=LQxVCKyawm0

Edhe pse Spanja nuk fitoi dot këtë ndeshje, vendosi një rekord të jashtëzakonshëm. Për herë të parë në historinë e saj, Spanja zbriti në fushë me 11 lojtarë nga 11 ekipe të ndryshme. Hera e fundit që kishte ndodhur kjo gjë ishte 99 vte më parë.

Gjithashtu, Sergio Ramos me ndeshjen e sotme bëhet futbollisti me më shume ndeshje me fanellën e kombëtares me 168 ndeshje, duke lënë pas legjendën Iker Casillas me 167 ndeshje.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Suedia fitoi 0-4 në Maltë. Përsa i përket kualifikimit, Spanja është shumë afër dhe i mjafton fitorja në ndeshjen e radhës për të siguruar biletën për në Europian, ndërsa Suedia dhe Rumania do të luftojnë deri në ndeshjen e fundit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Sot do ishte duke luajtur në La Liga, nuk do ta besoni çfarë i ka ndodhur Myrto Uzunit

Publikuar

-

Nga

Myrto Uzuni është duke kaluar një formë të shkëlqyer te skuadra e Lokomotivës së Zagrebit në Kroaci. Talenti beratas gjeti rrugën e rrjetës edhe në sfidën e kësaj jave. Në një lidhje direkte për emisionin “Zona Gol”, talenti i Kombëtares, foli në lidhje me prapaskenat e merkatos së janarit duke u shprehur: “Unë jam tifoz […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Kryesojnë me meritë kampionatin, ja 17 motivet pse Tirana po bën ligjin në Superligë

Publikuar

-

Nga

Kur Tirana shkarkoi Julian Ahmatajn, diskutimi ishte nëse do të mund të shmangte apo jo vendin e “play off”-it. Askush nuk e kishte menduar se do të bënin një fazë të tërë pa humbje dhe tani në këtë periudhë të kampionatit do t’i shikonin të gjithë nga lart. Bardheblutë kryesojnë me meritë tabelën e klasifikimit, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Statistikat e frikshme, Tirana është super pas minutës së 80-të

Publikuar

-

Nga

Përgatitja fizike e një skuadre vlerësohet sidomos në minutat e fundit, kur arrin që të ruajë ritmin, të imponohet dhe mbi të gjitha të marrë pikë të arta në atë që quhet fryma e fundit. Mbi të gjitha, këtë edicion ka një hapësirë kohore e cila mund të konsiderohet momenti “Tirana”. Pas minutës së 80-të, […]

LEXO TE PLOTE