Connect with Us

Rekord historik/ Ky është atleti i parë që e përfundon maratonën nën 2 orë

Sport

Rekord historik/ Ky është atleti i parë që e përfundon maratonën nën 2 orë

Publikuar

-

Një rekord historik është bënë sot në maratonën e Vjenës, aty ku atleti nga Etiopia, Eliud Kipçoge ka arritur të fitojë duke thyer çdo rekord. 34-vjeçari i cili e kishte përfunduar më parë maratonën për 2 orë e 1 minutë e 39 sekonda, këtë radhë ka thyer çdo limit dhe rekord.

Ai ka përfunduar maratonën e 42 kilometrave për 1 orë e 59 minuta e 40 sekonda, duke u bërë kështu njeriu i parë që arrin këtë rekord historik. Ai ka ecur me shpejtësinë 21 kilometra në orë, duke dalë jashtë çdo pritshmërie dhe duke u shpallur kampion absolut ndërkohë që vetë premtimet e atletit janë të mëdha.

“Nuk e di ku janë limitet, por më pëlqen të shkoj atje”, shkruante ditën e djeshme atleti ndërkohë që sot, ai ka thyer limitet. Kipçoge nuk e ka për herë të parë thyerjen e rekordeve ndërkohë që vazhdon t’i thellojë edhe më shumë ato.

HE. HAS. DONE. IT.Eliud Kipchoge is the first human to run a marathon in less than two hours! His official time of 1:59:40 is now immortal.#INEOS159 #NoHumanIsLimited

Gepostet von Olympic Channel am Samstag, 12. Oktober 2019

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Sot do ishte duke luajtur në La Liga, nuk do ta besoni çfarë i ka ndodhur Myrto Uzunit

Publikuar

-

Nga

Myrto Uzuni është duke kaluar një formë të shkëlqyer te skuadra e Lokomotivës së Zagrebit në Kroaci. Talenti beratas gjeti rrugën e rrjetës edhe në sfidën e kësaj jave. Në një lidhje direkte për emisionin “Zona Gol”, talenti i Kombëtares, foli në lidhje me prapaskenat e merkatos së janarit duke u shprehur: “Unë jam tifoz […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Kryesojnë me meritë kampionatin, ja 17 motivet pse Tirana po bën ligjin në Superligë

Publikuar

-

Nga

Kur Tirana shkarkoi Julian Ahmatajn, diskutimi ishte nëse do të mund të shmangte apo jo vendin e “play off”-it. Askush nuk e kishte menduar se do të bënin një fazë të tërë pa humbje dhe tani në këtë periudhë të kampionatit do t’i shikonin të gjithë nga lart. Bardheblutë kryesojnë me meritë tabelën e klasifikimit, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Statistikat e frikshme, Tirana është super pas minutës së 80-të

Publikuar

-

Nga

Përgatitja fizike e një skuadre vlerësohet sidomos në minutat e fundit, kur arrin që të ruajë ritmin, të imponohet dhe mbi të gjitha të marrë pikë të arta në atë që quhet fryma e fundit. Mbi të gjitha, këtë edicion ka një hapësirë kohore e cila mund të konsiderohet momenti “Tirana”. Pas minutës së 80-të, […]

LEXO TE PLOTE