Connect with Us

Nata e Gundogan/ Gjermania fiton me 10 lojtarë dhe prek Europianin

Sport

Nata e Gundogan/ Gjermania fiton me 10 lojtarë dhe prek Europianin

Publikuar

-

Gjermania fiton 0-3 në Tallinn ndaj Estonisë, në një ndeshje që përtej rezultatit nuk nisi aspak mirë për djemtë e Joachim Low.

Në minutën e 13′, Emre Can humbet topin dhe kryen ndërhyrje të gabuar ndaj kundërshtarit. Arbitri akordon karton të kuq, Gjermania mbetet me 10 lojtarë.

Pjesa e parë u mbyll në barazim pa gola. Në pjesën e dytë erdhi shpërthimi i gjermanëve, që fillimisht realizuan dy gola për 6 minuta me Ilkay Gundogan.

Në minutën e 51′, ylli i Cityt zhbllokoi takimin me një goditje shumë të bukur nga jashtë zonës. Në minutën e 57′ sërish Gundogan dërgoi topin në rrjetë pasi një aksioni model dhe super asistit nga Reus.

https://www.youtube.com/watch?v=5VhU_KvN9u0
https://www.youtube.com/watch?v=QBv-sHpBSPQ

Për ta finalizuar si mbrëmjen e tij, në minutën e 70′, Gundogan jep një asist të jashtëzakonshëm duke treguar klasin e një lojtari të madh për Timo Werner, i cili shmangu mbrojtësin dhe portierin kundërshtar duke dërguar topin në rrjetë.

https://www.youtube.com/watch?v=d8agGXcA47g

Pas kësaj fitoreje, Gjermania barazon Holandën me 15 pikë. Vendi i parë mbahet nga holandezët për shkak të golavarazhit më të mirë, Gjermanisë i mjafton të fitojë ndeshjen e radhës në nëntor në fushën e saj ndaj Bjellorusisë dhe kualifikohet direkt për në Europian.

Ndërsa në Cardiff, Uellsi dhe Kroacia u ndanë në një barazim 1-1. Kroatët shënuan të parët me Valsic 9′, vendasit barazuan me Bale në fund të pjesës së parë. Renditja në grupin E është si më poshtë. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

Arsenali shkatërroi 4-0 “Qymyrxhinjtë”/ Video: Goli i Ozil thyen rekord në Premier League

Publikuar

-

Arsenali ka mposhtur 4-0 Newcastle duke zhvilluar një ndeshje mjaftë të mirë në shtëpi. Goli i tretë ka qenë tepër i veçantë, ai vulosi 100% fitoren dhe u shënua nga Mesut Ozil, i cili kishte mbi 300 ditë që nuk gjente rrjetën. Por kjo nuk është e gjitha, plot 35 prekje janë bërë në aksionin […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Shok skuadre me Hykën, Sabjen Lilaj shënon gol në Izrael

Publikuar

-

Nga

Mesfushori i Kombëtares, Sabjen Lilaj, ka gjetur rrugën e rrjetën në kampionatin izraelit me fanellën e Nes Tziona, në triumfin 3-0 që skuadra e tij arriti ditën e sotme. Si Lilaj ashtu dhe mesfushorit tjetër shqiptar, Jahmir Hyka, u aktivizuan titullarë në përballjen e sotme, duke bërë një paraqitje dinjitoze. Sulmuesi Stain realizoi dopietë për […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Lewandowski iu tregon targën Messit dhe Ronaldos/ Ja sa gola ka shënuar këtë sezon

Publikuar

-

Sulmuesi i Bayern Munchen, Robert Lewandowski, shënoi golin e 23-të në Bundesliga këtë sezon në takimin kundër Koln. Edhe pse parashikohej një transfertë delikate për bavarezët, bomberi polak hoqi çdo dyshim pas vetëm tre minutash lojë, duke shënuar një gol fantastik me të majtën. Ky gol, ishte i 40-ti në të gjitha kompeticionet për sulmuesin […]

LEXO TE PLOTE