Connect with Us

Andi Lila: Trajner si De Biazi nuk vjen më në Shqipëri

Kombëtare

Andi Lila: Trajner si De Biazi nuk vjen më në Shqipëri

Publikuar

-

Andi Lila, lojtari i Tiranës dhe i kombëtares, ka folur në një lidhje direkte me emisionin “Pressing” në ABC News pas fitores së Shqipërisë me rezultatin 4-0  ndaj Moldavisë. Kavajasi flet për modulin dhe gjithçka lidhet me kuqezinjtë dhe të ardhmen. Sigurisht një koment edhe për trajnerët italianë që kanë drejtuar Shqipërinë kohët e fundit.

“Përderisa bëmë një ndeshje shumë të mirë kundër Turqisë, sot ishte koha për të marrë rezultat. Skuadra po rritet avash-avash. Trajneri Reja ka kuptuar se me 3-5-2, pasimi duhet të jetë shumë i shpejtë, ekipi duhet të jetë me atletik. Kjo është një strategji afatgjatë dhe lojtarët duhet të përshtaten me këtë skemë”.

“Trajneri u ndryshuar në mes dhe duhet kohë përshtatje. Mendoj se është në rrugën e duhur. Shpresoj të vazhdojmë në të njëjtat ritme edhe në dy ndeshjet e  mbetura. Duhet parë edhe drejt sezonit të ri. Kam djem të ri. Pashë Trashin dhe m’u bë qejfi, pasi edhe nga kampionati shqiptar dalin lojtarë që paraqiten mirë në formacion në kombëtare. Duhet parë nga moshat e reja, tek akademitë dhe futbolli jonë të rritet”.

“Në çdo fushë të jetës ka cikle. Për disa do mbarojë një ditë. Kombëtarja ka një trashëgimi të mirë. E thashë, duhen parë nga të rinjtë, edhe nga ata në vend. Edhe ata që kanë emigruar në vitet ’90. Shumë lojtarë luajnë në ekipe të mira moshash. Po rriten gradualisht në akademitë më të mirë. Kombëtarja është në duar të sigurta. Edhe Reja po bën një punë të mirë, edhe pse unë nuk kam punuar me të”.

“E shikoj nga jashtë Rejën dhe më duket pozitiv. Me Francën mori përgjegjësitë dhe kjo i bën lojtarët të japin 100 për qind dhe 10 për qind për trajnerin. Si Gianni De Biasi është vështirë të rikthehet. Është i vetmi që e ka çuar në Europian. Me trajnerin Panuçi kishim marrëdhënie normale, ishte serioz. Nuk pati rezultate dhe u largua. Më pëlqen moduli 3-5-2 dhe duhet të luhet edhe te moshat ashtu, pasi kur vijnë tek ekipi i parë e kanë më të lehtë. De Biasi luante me 4-3-3 klasike. Lojtarët i kemi dhe kombëtarja e ka të ardhmen e sigurt”. /abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: