Connect with Us

A e dini se çfarë ka ndodhur si sot 15 vite më parë?

La Liga

A e dini se çfarë ka ndodhur si sot 15 vite më parë?

Publikuar

-

16 tetori është “dita e Messit”. Si sot 15 vite më parë, pra 16 tetor 2004, një djalosh i imët, me numrin 30 në fanellë debutoi për Barcelonën. Luhej derbi i Katalonjës, Espanyol-Barcelona, trajneri holandez Frank Rijkaard vendosi të largonte nga fusha e lojës një lojtar legjendar në atë kohë, portugezin Deko, dhe në vendin e tij aktivizioi 17-vjeçarin, Lionel Messi.

Që nga ajo ditë, ai djaloshi i imët filloi të rritej me shpejtësinë e erës, filloi të tregonte disa aftësi magjike në fushën e lojës që nuk i kishte bërë dikush tjetër më parë, filloi të bënte për vete tifozët, të gjithë flisnin për të, filloi të shkruante historinë.

15 vite më vonë, pas asaj ndeshjeje, ai ka luajtur edhe 822 herë të tjera, ka shënuar 671 gola, ka fituar 36 trofe, ka fituar 5 herë “Topin e Artë” dhe 6 herë “Këpucën e Artë”. E pra, të gjitha këto statistika dhe rekorde ë njëpasnjëshme e bëjnë atë djaloshin e imët të vitit 2004, të jetë sot lojtari më i mirë në botë dhe pse jo në historinë e futbollit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: