Connect with Us

Racizmi në stadiume/ Federata italiane merr vendimin ekstrem

Seria A

Racizmi në stadiume/ Federata italiane merr vendimin ekstrem

Publikuar

-

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina, pranoi sot publikisht se do të luftojë racizmin në stadiume me çdo kusht, madje do të përdoret edhe sistemi VAR. Fillimisht, ‘Video Assistent Referee’, u prezantua si një sistem që do të ndihmonte në korrigjimin e gabimeve të arbitrave brenda fushës së lojës, por në Serie A, do të përdorët edhe për të identifikuar tifozët që bëjnë veprime raciste.

Imitimet e majmunëve, sharjet dhe koret raciste, hedhja e bananeve dhe çdo veprim tjetër me synim racizmi, do të dënohet rëndë. Preisdenit Gravina tha në fjalën e tij: “Kemi bashkëpunuar me Ministrinë e Brendshme dhe kemi vendosur disa dënime shumë strikte sa i takon racizmit në stadium. Do të identifikojmë të gjithë personat që kryejnë gjeste të tilla, madje do të përdorim dhe ndihmën e VAR-it. Do të bëjmë çdo gjë të jetë e mundur që të ndihmojmë Policinë dhe organet kompetente”./abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: