Connect with Us

A e mbajti arbitri me hatër Juventusin?/ Ja çfarë thotë rregullorja për prekjen me dorë të De Ligt

Seria A

A e mbajti arbitri me hatër Juventusin?/ Ja çfarë thotë rregullorja për prekjen me dorë të De Ligt

Publikuar

-

Një episod i ndodhur në fund të ndeshjes mes Juventusit dhe Bolonjës ka shkaktuar mjaft debate, sidomos në rrjetet sociale. Në fund të ndeshjes që mbaroi 2-1 për Juven, Bolonja pretendoi për një penallti, por rregullat e IFAB tregojnë se gjyqtari kishte të drejtë, që nuk e dha.

Mbrojtësi i Juves, Matthijs de Ligt, u rrëzua brenda zone ndërsa shkoi për të larguar topin, që kaloi nëpërmjet këmbëve dhe preku bërrylin e tij. Pikërisht për këtë moment, Bolonja pretendoi për penallti.

Njëra prej pikave të rregullores për sa i përket prekjeve me dorë thotë: “Nëse një lojtar rrëshqet dhe topi bie në dorën apo krahun e tij, por dora nuk është e zgjatur dhe prekja është e pavullnetshme, atëherë nuk kemi të bëjmë me një 11-metërsh”.

Kjo pikë e rregullores i jep të drejtë vendimit të arbitrit në këtë rast. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: