Connect with Us

Kështu nuk e keni parë kurrë Ilir Dajën

Sport

Kështu nuk e keni parë kurrë Ilir Dajën

Publikuar

-

Skënderbeu tregoi forcën dhe cilësitë në ndeshjen e luajtur të shtunën përballë Kukësit në kampionat, një takim ku korçarët diktuan gjithçka dhe për më tepër nuk u vunë asnjëherë në pozitë të vështirë nga kundërshtari. Një rilindje kjo e Skënderbeut që ndryshonte pa fund nga ai ekip i një ndeshjeje më parë, për të mos folur nga takimet e tjera të këtij sezoni ku ka pasur luhatje te dukshme.

Grintë, pasime të shpejta dhe ekuilibra në të dyja fazat e lojës, këto ishin karakteristikat e formacionit të hedhur në fushë nga ana e trajnerit Ilir Daja. Duket se gjithçka ka qenë e mirëpunuar nga vetë trajneri bardhekuq përgjatë këtyre ditëve duke shfrytëzuar në maksimum ditët e fundit të fazës përgatitore. Por, si e sol li trajneri Daja Skënderbeun në këtë gjendje? Përgjigjen e japin disa nga pikat ku trajneri vendosi të besonte dhe të këmbëngulte që në fund i dhanë të drejtë.

BRITMA – Nëse Daja duket një trajneri i qetë në pamje të parë, kjo ju gënjen. Ai është i rreptë dhe një kërkues i perfeksionit e nëse nuk e shikon diçka të tillë, britmat janë nga më të ndryshmet. Por, kjo jo vetëm gjatë kësaj jave, por edhe në gjithë këtë fazë të parë, trajneri nuk ka reshtur së bërtituri gjatë seancave stërvitore në momentet kur shikon se ekipi nuk i përgjigjet ashtu si e kërkon ai.

Askush nuk kursehet nga trajneri, i cili ka kritika për gjithkënd, sidomos për sa i përket tranzicionit në fushën e lojës, ashtu siç e kërkon ai, qoftë difensiv ashtu edhe ofensiv. Një gjë e tillë nuk ka kursyer as Pollozhanin, i cili është ndër më të vjetrit në ekip dhe as Vangjelin si ndër më të rinjtë.

DËNIMET – Pas britmave radhën e kanë dënimet. Sidomos gjatë javës së fundit të përgatitjes së ndeshjes ndaj Kukësit. Trajneri bardhekuq ka kërkuar një ekip perfekt në të gjitha seancat stërvitore, madje nuk ka kursyer edhe dënimet për lojtarët që nuk bëjnë atë që u kërkohet dhe nuk kryejnë ushtrimin si duhet. Një gjë të tillë e kanë provuar nga Taipi deri te Muja apo Oto Xhon, të cilët kur gabonin në vendosje kalonin në grupin tjetër për të ripërsëritur ushtrimin.

ALTERNATIVAT – Nëse në fillim të sezonit ekipi nuk kishte shumë alternativa për të hedhur në fushë, në javën e fundit lojtarët e Skënderbeut kanë pësuar një rritje të madhe fizike. Kjo ka qenë arsyeja që deri në momentin e fundit dilemat kanë qenë të shumtë në përzgjedhjen e formacionit.

Në të tilla kushte, Taipi dhe Muja së bashku me Ndekin dhe Marën kanë qenë në pritje për të mësuar se kush do të jetë titullari. Rivaliteti mes tyre i bën nder ekipit, pasi lojtarët tashmë nuk e kanë më të sigurt formacionin dhe duhet të luftojnë shumë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: