Connect with Us

E bujshme/ Nëse Barcelona nuk fiton Champions League, do mbetet jashtë kompeticionit madhor

La Liga

E bujshme/ Nëse Barcelona nuk fiton Champions League, do mbetet jashtë kompeticionit madhor

Publikuar

-

Ditën e enjte, FIFA do të miratojë formatin e ri të Botërorit për Klube, që do të fillojë në vitin 2021. Ndryshe nga formati aktual, në atë të riun do të marrin pjesë 24 ekipe:

– 8 skuadra nga Europa (4 fituesit e Champions dhe Europa League të 4 sezoneve të fundit)

– 6 skuadra nga Amerika e Jugut

– 3 skuadra nga Azia, 3 nga Afrika dhe 3 nga Amerika Qendore
– 1 nga Oqeania

Për herë të parë ky kompeticion do të zhvillohet në Kinë, 17 qershor- 4 korrik 2021. 24 ekipet do të jenë të ndara në 8 gruoe me nga 3 ekipe. Në çerekfinale kualifikohen 8 të parat e çdo grupi.

Që një ksuadër europiane të marrë pjesë në këtë kompeticion të riformatuar duhet të ketë fituar Champions League ose Europa League në 4 sezonet e fundit. Nga La Liga, Atletico Madrid që fitoi Europa League 2018 dhe Real Madrid që fitoi Champions League 2018 e kanë prerë automatikisht biletën për këtë turne. Barcelona duhet të fitojë me patjetër Championsin këtë sezon, që të presë biletën për Botërorin e Klubeve që do të mbahet në vitin 2021. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: