Connect with Us

Karioka: Ja kush janë dy ekipet për të cilat do kthehesha me vrap në Shqipëri

Sport

Karioka: Ja kush janë dy ekipet për të cilat do kthehesha me vrap në Shqipëri

Publikuar

-

Në vitet e fundit, Brazili ka qenë një nga shtetet që ka furnizuar së shumti klubet e Kategorisë Superiore dhe te Kukësi kanë qenë në numër të konsiderueshëm. Një prej tyre, ishte mesfushori Zhan Karioka i cili me fanellën e verilindorëve arriti të fitonte gjithçka, për t’u larguar më pas në drejtim të Kosovës ku firmosi me skuadrën e Feronikelit.

Në një intervistë për “VipSport.al”, Karioka u shpreh se nga futbolli në Shqipëria ka kujtime të bukura, teksa ka bërë edhe një krahasim mes kampionatit shqiptar dhe atij të Kosovës. Ai u ndal edhe te një rikthim i mundshëm në Shqipëri, të cilin e konsideron diçka të mundshme.

Karioka, po luani aktualisht në Kosovë. Si është futbolli atje?
Futbolli këtu është shumë i fortë. Këtë sezon janë forcuar shumë edhe skuadrat dhe niveli teknik është rritur shumë. Është një kampionat shumë i luftuar.

Para se të shkonit te Feronikeli, ishit pjesë e Kukësit. Cilat janë ndryshimet mes dy skuadrave?
Besoj se diferencat janë të vogla. Struktura e punës këtu është më e mirë dhe i jep futbollistëve kushte më të mira që të japin maksimumin në fushë. Pastaj, presioni te Kukësi ishte shumë më i madh se këtu. Si Kukësi, ashtu edhe Feronikeli janë 2 skuadra të mëdha që gjithmonë luftojnë në kampionatet e tyre për titullin kampion.

Në krahasim me futbollin në Shqipëri, si është futbolli në Kosovë?
Për momentin, futbolli në Shqipëri është më i fortë por unë besoj se në pak vite, futbolli në Kosovë do të barazohet me atë në Shqipëri ose ndoshta do të jetë edhe më i fortë.

Me Kukësin arritët të fitonit edhe titullin kampion. Cilat janë momentet më të bukura që kujtoni?
Te Kukësi kam kujtime të shumta të bukura. Isha kampion në Shqipëri, fitova Kupën dhe Superkupën. Goli në finalen e Kupës së Shqipërisë ishte një moment që e kam ngulitur në memorie dhe do ta kem gjatë në kujtime.

A ruani ende kontakte me futbollistët nga kampionati shqiptar?
Po, kam ende kontakte por jo shumë.

Do t’iu pëlqente të riktheheshit edhe një herë në Kategorinë Superiore? Për cilën skuadër?
Po, ndoshta një ditë do të rikthehem. Do të më pëlqente të luaja te Partizani ose të rikthehesha edhe një herë te Kukësi. Por, për momentin kam kontratë me Feronikelin dhe dua ta respektoj deri në fundin e saj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: