Connect with Us

Më mirë se Messi dhe Mbappe/ 19-vjeçari që po magjeps Europës vendos rekordin e radhës

Sport

Më mirë se Messi dhe Mbappe/ 19-vjeçari që po magjeps Europës vendos rekordin e radhës

Publikuar

-

Erling Haaland, sulmuesi i Salzburgut, është shndërruar në sensacion në futbollin elitar në Evropë. Këtë të martë ai shënoi përsëri në Ligën e Kampionëve në ndeshjen kundër Napolit, madje duke thyer një rekord të ri, që e bashkon atë me më të mirët e historisë. Në moshën 19-vjeçare, ai ka realizuar shtatë gola në kopmpeticion më të rëndësishëm kontinental për klube dhe tashmë ka tejkaluar numrin e golave të realizuar nga Messi dhe Mbappé në të njëjtën moshë.

Është normale që një talent i tillë të ndiqet nga afër nga klubet kryesore në Europë si Real Madrid, Manchester United apo Barcelona. Haaland mbërriti në Salzburg një vit më parë nga Molde. Në pak muaj ai është shndërruar në një “yll” i padiskutueshëm i futbollit. Në këtë sezon në kampionatin austriak ka shënuar 12 gola në 11 ndeshje (plus gjashtë asistime).

Po ashtu po tregon në Europë se e ka stekën të lartë. Në katër ndeshje të luajtura deri më tani ai ka realizuar shtatë gola. Tre kundër Genk, një kundër Liverpoolit, dy në ndeshjen e parë kundër Napolit dhe një mbrëmë në kthimin në Itali.

Haaland është aktivizuar te përfaqësueset e moshave të Norvgjisë që kur ishte kur ishte 15 vjeç. Trajneri i përfaqësueses nordike, Lars Lagerbäck, i dërgoi ftesë në muajin shtator, kur bëri debutimin me ekipin e parë të Norvegjisë. /Supersport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: