Connect with Us

Do të jetë një spektakël i vërtetë/ Superkupa e Spanjës me format të ri, ja si do të funksionojë

La Liga

Do të jetë një spektakël i vërtetë/ Superkupa e Spanjës me format të ri, ja si do të funksionojë

Publikuar

-

Duke filluar nga ky sezon Superkupa e Spanjës ka ndryshuar format dhe drejtuesit më të lartë të futbollit të këtij vendi vendosën për të lënë pas formulën klasike me përballje vajtje-ardhje, ndërmjet klubit që triumfon në Primera Division dhe ekipit që ia del mbanë për të fituar Kupën e Mbretit, sidoqoftë Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll RFEF bëri të ditur se ditën e hënë në orën 16:00 do të hidhet më në fund shorti i edicionit të sivjetshëm të këtij kompeticioni.

Normalisht në bazë të rregullores së vjetër do të duhej të zhvillohej një duel ndërmjet Barcelonës dhe Valencias, megjithatë sivjet ky aktivitet do të organizohet me pjesëmarrjen e plot katër klubeve. Mbi të gjitha, pavarësisht se nuk është zyrtarizuar ende, edicioni i 36 do të mbahet jashtë kufijve të Spanjës, më saktë në Arabinë Saudite, në javën e dytë të muajit janar, lajm që konfirmohet pikërisht nga Marca. Ekipet që do të marrin pjesë janë Barcelona si skuadër fituese e kampionatit spanjoll, Valencia që mposhti në finalen e Seviljes 2-1 pikërisht formacionin blaugrana, Atletico e Madridit që e mbylli sezonin në Primera Division për të dytin vit radhazi në vendin e dytë, si dhe klubi i Realit të Madridit që në edicionin e fundit u pozicionua në vendin e tretë. Drejtuesit bënë të ditur se shorti do të jetë krejtësisht i lirë dhe pa kurrfarë kushtëzimi dhe goglat do të hidhen pikërisht në Sallonin Luis Aragones në Qytetin e Futbollit, siç quhet edhe vendi ku ka selinë Federata Spanjolle, pra Ciudad de Futbol, në zonën de Las Rozas të Madridit.

Superkupa e Spanjës do të vazhdojë fillimisht me dy takimet që do të përcaktohen në bazë të shortit dhe ky aktivitet do të bëjë përpara sipas formatit të zakonshëm “final four”. Gjysmëfinalet do të luhen në datat 8 dhe 9 janar, praktikisht në mesjavë, ndërsa finalja ndërmjet dy skuadrave që fitojnë sfidat respektive do të zhvillohet të dielën e 12 janarit të vitit të ardhshëm. Barcelona ka fituar edicionin e fundit të këtij aktiviteti, kur mposhti më 12 gushtin e vitit të kaluar në Tangier, në Marok Sevillan me rezultatin 2-1, gjithsesi klubi katalanas është edhe klubi rekordmen i këtij kompeticioni, për më tepër Barca ka fituar 6 nga 10 edicionet e fundit të Superkupës së Spanjës. /Supersport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: