Connect with Us

Dikur laheshin në lumë, sot janë pranë kualifikimit në Europian

Kombëtare

Dikur laheshin në lumë, sot janë pranë kualifikimit në Europian

Publikuar

-

Kosova vijon të bëjë jehonë në mediet europiane dhe jo vetëm. Gazeta e njohur zvicerane ‘Neue Zürcher Zeitung’, ia ka kushtuar një shkrim të veçantë përfaqësueses së Kosovës në futboll dhe përparimit të saj të shpejtë.

Me titullin “Futbollistët e Kosovës dikur laheshin në lumë, tani mund të kualifikohen në Kampionatin Evropian”, e përditshmja zvicerane e përshkruan të gjithë periudhën e futbollit kosovar nga koha e okupimit nga Serbia e deri te lulëzimi i tanishëm.

“Shteti më i ri në Evropë, është në prag të suksesit më të madh në histori të futbollit, – shkruan gazeta në fjalë.

Sekretari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, dhe kryetari i klubit të tifozëve “Dardanët’, Lulzim Berisha, kanë folur për këtë gazetë, duke treguar vuajtjet dhe flijimet e kosovarëve për ta pasur një kombëtare sot.

Salihu në veçanti foli për mënyrën se si kosovarët asnjëherë nuk hoqën dorë nga futbolli, edhe atëherë kur Policia e Serbisë kishte arrestuar lojtarët në fushë.

Ai madje zbuloi se si e kishte refuzuar kërkesën e kriminelit famëkeq serb, Zeljko Raznatovic, i njohur më mirë si Arkani, për të luajtur për Prishtinën në kohën kur vendi ishte i okupuar nga Serbia.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kombëtare

Florian kamberi mahnit Skocinë, nuk do e besoni çfarë goli ka shënuar sulmuesi i kombëtares

Publikuar

-

Nga

Ekipi i Hibernian fitoi pastër 3-0 sfidën e javës së 17-të në Skoci përballë Aberdinit, dhe autor i golit të tretë të takimit ishte shqiptari Florian Kamberi.Pas dopietës së Boil në minutat 52 dhe 68, Kamberi shënoi golin e tretë dhe atë të hipotekimit të fitores në minutën e 74-t. Shqiptari, që u thirr për […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Sadiku i papërmbajtshëm, dopietë për Malagën (video)

Publikuar

-

Armando Sadiku ka shënuar të dy golat në fitoren 2-0 të Malaga ndaj Tenerife për javën e 19-të të Segunda Divizion. Në minutën e 27′, bomberi kuqezi i gjendur brenda zonës së rreptësisë, topin e ardhur nga goditja e këndit e dërgoi në rrjetë. Në minutën e 76′ dërgoi sërish topin në rrjetë, këtë hera […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

“Boom boom” Sadiku/ Video: Bomberi kuqezi shkund rrjetën me një gol të bukur

Publikuar

-

Armando Sadiku rikthehet sërish te goli. Bomberi kuqezi ka shënuar për Malagën ndaj Tenerife, në ndeshjen e vlefshme për javën e 19-të të La Liga 2 apo Segunda Divizion. Elbasanasi u tregua i saktë brenda zonës së rreptësisë pas një topi të ardhur nga goditja e këndit dhe e dëgoi atë në rrjetë në minutën […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Çmendet Napoli, synon si trajner Edi Rejën për pasues të Ançelotit

Publikuar

-

Nga

Edi Reja dhe Shqipëria. Një histori e cila nga entuziazmi dhe dëshira për të rinovuar, u la në harresë, me kontratën e re që ende nuk është firmosur. Tani misteri shtohet me zërat që vijnë nga Italia sipas të cilave tekniku 74-vjeçar, është një prej kandidatëve që Napoli po studion, në rast të largimit nga […]

LEXO TE PLOTE