Connect with Us

Josa: Ky Partizan as që krahasohet me Skënderbeun tim

Sport

Josa: Ky Partizan as që krahasohet me Skënderbeun tim

Publikuar

-

Mirel Josa prej dy muajsh është sh këputur nga trajningu, por assesi nga futbolli. Ndjek me kërshëri çdo ndeshje të futbollit tonë, por zemrën sigurisht e ka te Tirana. Dëshiron që ky vit jubilar të rikthejë titullin në shtëpinë e trofeve dhe mendon se shanset janë, në një kampionat ku diferencat janë minimale dhe milionat e investuara nuk të garantojnë suksesin. Partizani është me të vërtetë në krye, e megjithatë e sheh shumë larg Skënderbeut me të cilin fitoi 4 tituj.

Te Kukësi sheh gjithashtu probleme dhe kryesisht në mbrojtje e mesfushë, ndërsa Julian Ahmataj e këshillon që të ketë kujdes. Këto edhe të tjera trajneri më i suksesshëm në Shqipëri i rrëfen në një intervistë të dhënë ekskluzivisht për “Panorama Sport”.

Pas 12 javësh të luajtura, si ju duket gara në këtë kampionat? 

Shoh rivalitet të plotë mes 10 ekipeve. Ato klube që kishin pretendime, nuk e kanë nisur fort mirë kampionatin. Kanë hedhur hapa falsë. Por ka të tjera që po surprizojnë. Siç është rasti i Bylisit, ka një ecuri realisht pozitive, përtej asaj humbjeje që pësoi në fund. Në kompleks, nuk shoh diferenca të mëdha. Jemi në një fazë ku nuk është se vlejnë emrat që kanë ekipet në përbërje, por impenjimi që shfaq secila skuadër në fushë nga java në javë.

A e kishte menduar ndonjëherë Mirel Josa që Skënderbeu me të cilin fitoi 4 tituj do mbërrinte në këtë ditë…? 

Normal që po. Një skuadër nuk e bëjnë titujt, por problematika që ka brenda dhe Skënderbeu ka kaluar jo pak gjatë kësaj periudhe.

Tani që është luajtur diçka më shumë se një fazë, e shihni Tiranën për titull? 

Tirana aty është. Nuk është larguar nga titulli, ndaj shanset sigurisht që i kanë. Nuk mund ta them dot të kundërtën. Është një skuadër që është formuar për objektiva të mëdha. Se si është ndërtuar pastaj, këtë e dinë drejtuesit. Pretendime kanë për trofe, por le t’i marrin gjërat me radhë. Pas ndryshimeve në pankinë, mund të stabilizohet gjithçka. Mendoj se majat nuk garantohen vetëm se shpenzon shumë parà. Marr spunto nga shkrimi që ishte në gazetën “Panorama Sport”, ku thuhej se Tirana jep afro 70 mijë euro në muaj për rrogat e lojtarëve. Mund t’i ecë më mirë një ekipi që ka kosto prej 40 milionësh...

Çfarë do t’i këshillonit Ahmatajt miqësisht, sepse është edhe trajner i ri?

Do t’i uroja suksese fillimisht, e kam pasur edhe futbollist. Këshilla është e vështirë të jap, pasi ai ka njerëz në krahë… Le të jetë sa më i kujdesshëm në marrëdhëniet që do krijojë brenda për brenda klubit.

Të kalojmë pak te Partizani. Çfarë i mungon kësaj skuadre, që nuk po bën dot atë që arriti Skënderbeu… rivalët ndalen vazhdimisht, por shkëputja nuk po vjen kurrë? 

Nuk ka nevojë që të krahasosh Partizanin me Skënderbeun. Nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën. Cilësia e korçarëve ka qenë shumë herë më e madhe, gjithçka funksiononte në perfeksion edhe në organizim. Nuk e bëj dot këtë paralele, pasi Skënderbeu ishte histori tjetër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

La Liga

Messi shkruan historinë/ Barcelona bën manita dhe kap vendin e parë

Publikuar

-

Barcelona bëri detyrën në sfidën përballë Mallorcës në “Camp Nou”, teksa fitoi me rezultatin e thellë 5-2, në një takim ku Lionel Messi frestoi me një tripletë Topin e Artë të gjashtë në karrierë, që mori pak ditë më parë në Paris. Katalanët zgjidhën gjithçka që në pjesën e parë, kur arritën të shënojnë 4 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Lazio e Strakoshës i shkakton humbjen e parë Juventusit/ Buzëqesh Interi

Publikuar

-

Lazio ka arritur të mposhtë me përmbysje skuadrën e Juventusit. Lacialët mposhtë 3-1 kampionët në fuqi të Italisë, falë golave të Luis Felipe, Milinkovic-Savic dhe Caicedo, që shfuqizuan golin e Cristiano Ronaldos që në minutën e 25-të. “Zonja e Vjetër” e nisi më mirë takimit, duke dominuar në qarkullim topi dhe në raste të krijuara. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Strakosha bën pritje spektakolare ndaj Dybalës

Publikuar

-

Nga

Po luhet në Romë, ndeshja mes Lacios dhe Juventusit, e vlefshme për xhiron e 15-të në Serie A. Juventusi i drejtuar nga Sarri kerkon me çdo kusht fitoren, për tu rikthyer përsëri në vendin e parë. Interi u ndal nga Roma ditën e djeshme në barazim, dhe kjo është një mundësi e artë për bardhezinjtë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Sport

Sistemi VAR në Superiore, Jareci: Ja çfarë e pengon

Publikuar

-

Nga

Në pritje të vënies në funksion të teknologjisë VAR, shefi i arbitrave pranë FSHF, Sokol Jareci është shprehur se Shqipëria është e gatshme për ta aplikuar por problem mbetet infrastruktura. Në një prononcim për TemA Tv, Sokol Jareci, u shpreh se shumica e stadiumeve shqiptare nuk i plotësojnë kriteret për të aplikuar sistemin VAR. Jareci […]

LEXO TE PLOTE