Connect with Us

Nga Ademir, te Orelesi, Salihi e Muka/ Mirel Josa tregon formacionin më të mirë që ka trajnuar

Sport

Nga Ademir, te Orelesi, Salihi e Muka/ Mirel Josa tregon formacionin më të mirë që ka trajnuar

Publikuar

-

Në 16 vite karrierë, ka përjetuar gjithçka. Dhe pa frikë mund të themi se Mirel Josa është “ekspert” në fitimin e trofeve.  Dhe 5 tituj kampionë, 2 Superkupa dhe 1 Kupë Shqipërie, janë dëshmia më e mirë. Për këtë të fundit nuk krenohet fort ndoshta, pasi erdhi në vitin më të errët te Tirana, e megjithatë arritjet e tij nuk mund të zhbëhen. Që prej 2003-shit kur nisi rrugëtimin si trajner, ka stërvitur një duzinë me lojtarë.

Në duar ka pasur “yje” dhe domosdo, derisa në shumicën e rasteve ka marrë edhe trofe. Por kur Mirel Josës i kërkohet që të “skicojë” formacionin më të mirë, fillimisht heziton: “Është pak e vështirë, por më jepni pak kohë…”.

(Formacioni “tip”, i skicuar në letër prej vetë Mirel Josës.)

Por insistimit të gazetës, 56-vjeçari nuk i dha një “jo”. Përkundrazi, mori një letër dhe na solli 11-shen më të mirë që ka drejtuar ndër vite. “Në portë është Shehi, në mbrojtje nga e majta në të djathtë kjo katërshe: Arapi, Jashanica, Dede e Ademir. Mesfusha me Shkëmbin dhe Orelesin e Lilajn në krahë, ndërsa në sulm zgjedh Sinanin të mbështetur nga Salihi dhe Muka”, thekson Josa, teksa bën përzgjedhjen e tij.

Shumë të huaj ka trajnuar duke filluar nga Tirana, Vllaznia, Skënderbeu apo edhe Prishtina, por vetëm një do ta veçonte ndër të tjerë. Bëhet fjalë për lojtarin që i ka shënuar edhe Interit pak kohë më parë në Champions dhe po shkëlqen te Slavia e Pragës: “Peter Olainka, pa dyshim”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Seria A

Video: Ronaldo dhe Buffon takojnë dy fëmijët që i shpëtuan tërmetit në Thumanë

Publikuar

-

Futbolli na ka treguar shpeshherë që është më shumë se një lojë. Dy legjendat e futbollit, Cristiano Ronaldo dhe Gianluigi Buffon, kanë takuar dy fëmijë shqiptarë, që i kanë shpëtuar tragjedisë së tërmetit në Thumanë. Video është publikuar në Facebook nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. “Një surprizë për Aurelin dhe Alesjon, dy fëmijët që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Inter-Roma/ Formacionet zyrtare

Publikuar

-

Inter-Roma do të jetë ndeshja e parë e javës së 15-të në Serie A. Zikaltrit duan fitoren për të vazhduar kryesimin, ndërsa verdhekuqtë duan të vazhdojnë ecurinë pozitive të javëve të fundit. Conte ka hedhur në fushë formacionin më të mirë të mundshëm pas mungesave të Sensit, Barella, Gagliardinit. Formacionet zyrtare: Roma: Mirante; Santon, Mancini, […]

LEXO TE PLOTE
" "

Sport

Lum Kosova që e ka, Muriqi është bishë/ Shënon golin e radhës për Fenerbahcen

Publikuar

-

Vedat Muriqi nuk di të ndalet. Sulmuesi i Fenderbahce ka shënuar golin e barazimit në sfidën që gjiganti turk po luan në shtëpi ndaj Genclerbirligi. Miqtë shënuan të parët dhe sulmuesi dardan ka bërë detyrën, duke barazuar. Për Muriqin ky është goli i tetë në kampionatin turk me fanellën e Fenerbhace. Sezonin e shkuar ai […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

Kupa e Italisë/ Interi i pafat, buzëqeshin ekipet e tjera të mëdha

Publikuar

-

Është hedhur shorti për fazën e 1/8 të Kupës së Italisë. Short i pranueshëm për Juventusin, Milanin, Napolin dhe Lazion, teksa Interi i Contes do të ketë kundër një rival të vështirë. Zikaltrit do të luajnë përballë Cagliarit, por i favorizon fakti që ndeshje do të zhvillohet në shtëpi. Fiorentina-Atalanta është një tjetër duel i […]

LEXO TE PLOTE