Connect with Us

Shaland: Ja çfarë dua prej kosovarëve nëse kualifikohemi në Europian

Kombëtare

Shaland: Ja çfarë dua prej kosovarëve nëse kualifikohemi në Europian

Publikuar

-

Ndoshta ka bërë zgjedhjen e duhur me atmosferën që krijoi gjatë konferencës për shtyp, pasi në këtë mënyrë, presioni të jetë në nivele minimale. Bernard Shaland, trajneri i Kombëtares së Kosovës, ka ditur se si të krijojë humor mes batutave të tij përpara duelit jetik me Çekinë.

Zvicerani, i cili së bashku me djemtë e tij do të kërkojnë suksesin e radhës në Grupin A, por këtë herë në Plzen, është i bindur se Kosova e tij jo vetëm që mund të fitojë, por mund të bëjë një tjetër ndeshje spektakolare, pas së cilës ai pret edhe një dhuratë nga institucionet në vend.

NJË BUST PËR TË – “Pikësëpari dua të them se nuk jemi aspak në presion, të paktën kjo është ajo që unë thith nga atmosfera në grumbullimin tonë. Arsyeja është se ne e dimë se çfarë cilësish kemi, por dimë gjithashtu se kush është Çekia. Pas shortit të Europianit, gati dy vite më parë, ne ishim shumë të bindur se Anglia ishte sigurisht skuadra më e fortë, por edhe çekët nuk janë më pak.

Sigurisht që ne si Kosovë e kishim kuptuar shumë mirë se na priste një aventurë e vështirë, madje të shumtë ishin ata që na shihnin të fundit në grup, edhe pas Bullgarisë e Malit të Zi, por ndërkohë të gjithë e shohin dhe e kuptojnë se ku kemi arritur, prandaj duam të vazhdojmë të shkëlqejmë edhe në këtë sfidë të radhës, – shprehet Shaland, i cili pas pyetjes se në rast kualifikimi të Kosovës në Europian, pret një bust të tijin në Prishtinë, si rrjedhojë e kësaj arritjeje, 68-vjeçari e thotë troç, duke buzëqeshur. – Sigurisht që po. Do ta doja!”

MUNGESAT – Lidhur me formacionin dhe mungesën shumë të rëndësishme të bomberit Vedat Muriqi, Bernard Shaland gjithashtu e nis me një batutë: “Kush do luajë në vend të tij? Do t’jua them vetëm në rast se edhe trajneri i kombëtares së Çekisë më tregon se cili do të jetë formacioni që ai do të hedhë në fushë ndaj nesh. Pavarësisht… Fakt është që mungesa e Muriqit përbën një problem të madh për ne, por një zgjidhje do ta gjejmë. Sigurisht që nuk kemi një bomber të dytë me cilësitë e tij. Moduli që do të përdor? Ndaj Çekisë nuk ka rëndësi moduli i lojës, por mënyra se si ne do ta luajmë dhe interpretojmë ndeshjen”, përfundoi trajneri i Kosovës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kombëtare

Florian kamberi mahnit Skocinë, nuk do e besoni çfarë goli ka shënuar sulmuesi i kombëtares

Publikuar

-

Nga

Ekipi i Hibernian fitoi pastër 3-0 sfidën e javës së 17-të në Skoci përballë Aberdinit, dhe autor i golit të tretë të takimit ishte shqiptari Florian Kamberi.Pas dopietës së Boil në minutat 52 dhe 68, Kamberi shënoi golin e tretë dhe atë të hipotekimit të fitores në minutën e 74-t. Shqiptari, që u thirr për […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Sadiku i papërmbajtshëm, dopietë për Malagën (video)

Publikuar

-

Armando Sadiku ka shënuar të dy golat në fitoren 2-0 të Malaga ndaj Tenerife për javën e 19-të të Segunda Divizion. Në minutën e 27′, bomberi kuqezi i gjendur brenda zonës së rreptësisë, topin e ardhur nga goditja e këndit e dërgoi në rrjetë. Në minutën e 76′ dërgoi sërish topin në rrjetë, këtë hera […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

“Boom boom” Sadiku/ Video: Bomberi kuqezi shkund rrjetën me një gol të bukur

Publikuar

-

Armando Sadiku rikthehet sërish te goli. Bomberi kuqezi ka shënuar për Malagën ndaj Tenerife, në ndeshjen e vlefshme për javën e 19-të të La Liga 2 apo Segunda Divizion. Elbasanasi u tregua i saktë brenda zonës së rreptësisë pas një topi të ardhur nga goditja e këndit dhe e dëgoi atë në rrjetë në minutën […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Çmendet Napoli, synon si trajner Edi Rejën për pasues të Ançelotit

Publikuar

-

Nga

Edi Reja dhe Shqipëria. Një histori e cila nga entuziazmi dhe dëshira për të rinovuar, u la në harresë, me kontratën e re që ende nuk është firmosur. Tani misteri shtohet me zërat që vijnë nga Italia sipas të cilave tekniku 74-vjeçar, është një prej kandidatëve që Napoli po studion, në rast të largimit nga […]

LEXO TE PLOTE